Mark Kuban ABŞ hökümətinə qarşı şirkət qurur
Milyarder investor Mark Kuban sosial şəbəkə Bluesky-də ABŞ-nin hökumət texnologiya sektorunda baş verən son dəyişikliklərə münasibət bildirib. O, işdən çıxarılan federal işçilərə dəstək ifadə edərək, bu vəziyyətdən öz xeyirlərinə istifadə etməyə çağırıb.
Kuban ABŞ hökumətinin texnologiya layihələri üzərində işləyən və yeni işsiz qalan 18F texnologiya qrupunun keçmiş üzvlərinə müraciət edərək onları birlikdə məsləhətçi şirkət qurmağa təşviq edib:
"Əgər siz 18F-də çalışırdınız və işdən çıxarıldınızsa, bir araya gəlib məsləhətçi şirkət yaradın. Gec-tez DOGE (Hökumət Effektivliyi Departamenti) yaratdıqları xaosu düzəltmək üçün sizə ehtiyac duyacaq. Amma bu dəfə şərtləri siz müəyyən edəcəksiniz. Mən investisiya qoymağa və ya kömək etməyə hazıram."
Kubanın bu təklifi General Services Administration (GSA) tərəfindən 18F texnologiya bölməsinin qəfil bağlanmasından sonra gəlib. Bu bölmə müxtəlif hökumət agentliklərinə texnoloji həllər təqdim edirdi. Politico-ya görə, 70-ə yaxın əməkdaş şənbə günü gecə saat 1-də işdən çıxarıldığını öyrənib. 18F komandası Sosial Müdafiə və Veteranlar Departamenti kimi qurumların xidmətlərinə təhlükəsiz giriş imkanı yaradan Login.gov sisteminin yaradıcılarıdır.
18F öz bəyanatında bu vəziyyəti belə şərh edib: "Biz yüzlərlə layihə üzərində çalışmışıq. Məqsədimiz hökumət texnologiyalarını yalnız effektiv deyil, həm də qənaətcil etmək və vergi ödəyicilərinin pullarını qorumaq olub."
Bu işdən çıxarmalar keçmiş prezident Donald Trump administrasiyasının federal işçi qüvvəsini azaltmaq və hökumət xərclərini ixtisar etmək direktivinin davamı kimi qiymətləndirilir. Fevral ayında da 18F-in 24 əməkdaşı eyni səbəbdən işdən çıxarılmışdı.
Maraqlıdır ki, Kubanın təşəbbüsü işini itirən hökumət texnoloqlarına yeni fürsətlər yarada bilər. DOGE-nin sürətli struktur dəyişikliyinin təsirləri hətta İlon Maskın özünün də etiraf etdiyi bəzi problemlərə səbəb olub. O, çərşənbə günü bildirib ki, "Məsələn, USAID-də səhvən Ebola qarşısının alınması proqramını müvəqqəti olaraq dayandırmışdıq."
İndi əsas sual budur: hökumət texnologiya sektorundan uzaqlaşdırılan işçilər bu fürsətdən istifadə edərək öz texnologiya şirkətlərini quracaqmı? Əgər belə olarsa, bu, hökumətin öz strukturunu kiçiltmək cəhdlərinə qarşı maraqlı bir cavab ola bilər. Kubanın istədiyi baş versə, hökumət bir gün məhz onların şirkətindən texnoloji həlləri almağa məcbur qalacaq.

Mark Cuban is building a company to oppose the US government
Billionaire investor Mark Cuban has taken to social media to express his support for the laid-off federal employees and urge them to take advantage of the situation.
Cuban has appealed to former members of the 18F technology group, which worked on US government technology projects and was recently laid off, to form a consulting firm together:
"If you were working at 18F and you got laid off, get together and start a consulting firm. Sooner or later, DOGE (Department of Government Efficiency) is going to need you to fix the mess they created. But this time, you're going to set the terms. I'm ready to invest or help."
Cuban's offer came after the General Services Administration (GSA) abruptly closed its 18F technology division, which provided technology solutions to various government agencies. According to Politico, about 70 employees learned of the layoffs at 1 a.m. on Saturday. The 18F team is the creators of Login.gov, a system that provides secure access to services for agencies such as Social Security and the Department of Veterans Affairs.
18F explained the situation in a statement: "We have worked on hundreds of projects. Our goal is to make government technology not only efficient, but also cost-effective, and protect taxpayer dollars."
The layoffs are seen as a continuation of former President Donald Trump's administration's directive to reduce the federal workforce and cut government spending. In February, 24 18F employees were laid off for the same reason.
Interestingly, the Cuban initiative could create new opportunities for government technologists who have lost their jobs. The effects of DOGE's rapid structural change have caused some problems that even Elon Musk himself acknowledged. "For example, we mistakenly temporarily suspended the Ebola prevention program at USAID," he said on Wednesday.
The big question now is: will the government's laid-off workers take advantage of this opportunity to start their own tech companies? If so, it could be an interesting response to the government's attempts to downsize. If Cuban has his way, the government will one day be forced to buy technology solutions from their company.