Mark Z:"Biden Höküməti bizə zəng edib təhqir edirdi"
Meta-nın baş direktoru Mark Zukerberq "The Joe Rogan Experience" podkastının cümə günü yayımlanan buraxılışında, Biden administrasiyası rəsmilərinin Facebook-da müəyyən məzmunların silinməsi tələbləri zamanı şirkət əməkdaşlarına təzyiq göstərdiyini iddia edib.
"Biden administrasiyasından olan şəxslər bizim komandamızı zəng edərək qışqırır, hətta təhqir edirdilər," - deyə Zukerberq podkast aparıcısı Co Roqana bildirib. "Elə bir həddə çatmışdıq ki, dedik: 'Yox, biz həqiqəti əks etdirən şeyləri silməyəcəyik. Bu, absurddur.'"
Ağ Ev Zukerberqin açıqlamalarına dərhal şərh verməkdən imtina edib.
Bu, Facebook-un həmtəsisçisinin administrasiya rəsmilərinin şirkətə təzyiq göstərməsi barədə ilk açıqlaması deyil. Ötən il Nümayəndələr Palatasının Ədalət Komitəsinin sədri Cim Cordana yazdığı məktubda Zukerberq qeyd edib ki, Ağ Ev Facebook-u “COVID-19 ilə bağlı müəyyən məzmunları, o cümlədən yumor və satiranı” silməyə təkrar-təkrar təzyiq göstərib.
Zukerberq etiraf edib ki, Facebook bəzi hallarda bu tələblərə uyğun hərəkət edib, lakin gələcəkdə fərqli qərarlar veriləcəyini bildirib. "Geri baxanda və yeni məlumatlarla bəzən qərarlarımızın səhv olduğunu görürük," - deyə o qeyd edib.
Ağ Ev isə həmin dövrdə verdiyi açıqlamada bildirib: “Ölümcül pandemiya ilə qarşılaşdığımızda bu administrasiya ictimai sağlamlıq və təhlükəsizliyi qorumaq üçün məsuliyyətli tədbirləri təşviq edib. Mövqeyimiz aydın olub: texnologiya şirkətləri və digər özəl qurumlar təqdim etdikləri məlumatların təsirlərini nəzərə almalı, eyni zamanda müstəqil seçimlər etməlidirlər."
Zukerberq podkastda bildirib ki, administrasiya Facebook-dan aktyor Leonardo DiKaprionun COVID peyvəndindən istifadə edənlər üçün məhkəmə iddiasını reklam edən bir televiziya görüntüsünə işarə etdiyi memi silməsini tələb edib. "Onlar dedilər ki, bunu silməlisiniz," - deyə Zukerberq bildirib. "Biz isə dedik ki, 'Yox, yumor və satiranı silməyəcəyik. Həqiqəti əks etdirən şeyləri də silməyəcəyik.'"
Bu mem, 2023-cü ildə Ali Məhkəməyə qədər gedib çıxan bir işdə sübut kimi istifadə edilib. Həmin işdə Luiziana, Missuri və bəzi Facebook istifadəçiləri hökumət rəsmilərinə sosial media platformaları ilə ünsiyyət qurmağı qadağan etməyi tələb edirdilər.
Lakin Ali Məhkəmə iddianı 6-3 səslə rədd edib və bildirib ki, platformalar məzmunun idarə olunması siyasətlərini hökumətin müdaxiləsi olmadan gücləndiriblər.
Bu açıqlamalar Zukerberqin Meta-nın faktların yoxlanılması proqramını dayandıracağını və onu X platformasındakı "Community Notes" sisteminə bənzər icma əsaslı bir strukturla əvəzləyəcəyini elan etməsindən bir neçə gün sonra gəldi. Eyni zamanda, Facebook və Instagram-da siyasi məzmunla bağlı qaydaların yumşaldılacağını da açıqlayıb.

Mark Z: "The Biden Administration was calling us and investigating"
Meta CEO Mark Zuckerberg alleged on Friday's episode of "The Joe Rogan Experience" that Biden administration officials pressured Facebook employees to remove certain content.
"We had people from the Biden administration calling our team and yelling and insulting us," Zuckerberg told podcast host Joe Rogan. "We got to the point where we said, 'No, we're not going to remove things that are factual. That's absurd.'"
The White House declined to immediately comment on Zuckerberg's comments.
This is not the first time the Facebook co-founder has said that administration officials have pressured the company. In a letter to House Judiciary Committee Chairman Jim Jordan last year, Zuckerberg said the White House had repeatedly pressured Facebook to remove "certain content related to COVID-19, including humor and satire."
Zuckerberg acknowledged that Facebook had complied with these requests in some cases, but said it would make different decisions in the future. “In hindsight and with new information, we sometimes see that our decisions were wrong,” he said.
The White House said in a statement at the time: “As we face a deadly pandemic, this administration has promoted responsible actions to protect public health and safety. Our position has been clear: technology companies and other private entities must consider the implications of the information they provide, while making independent choices.”
Zuckerberg said in the podcast that the administration had asked Facebook to remove a meme that featured actor Leonardo DiCaprio pointing to a television image advertising a lawsuit for COVID vaccine users. “They said you have to take it down,” Zuckerberg said. “And we said, ‘No, we’re not going to take down humor and satire. We won't delete things that reflect the truth.'"
The meme was used as evidence in a case that went all the way to the Supreme Court in 2023, in which Louisiana, Missouri, and some Facebook users sought to bar government officials from communicating with the social media platform.
But the Supreme Court rejected the case 6-3, saying the platforms had strengthened their content moderation policies without government interference.
The comments came days after Zuckerberg announced that Meta would be shutting down its fact-checking program and replacing it with a community-based structure similar to the "Community Notes" system on Platform X. He also announced that Facebook and Instagram would be relaxing their rules on political content.