“Martı” rəsmi lisenziya əldə etdi
İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyəsinə qarşı apardığı hüquqi mübarizə, Ali Məhkəmənin (Danıştay) qərarı ilə yekunlaşıb və "Martı"nın lisenziya alma hüququ rəsmi olaraq təsdiqlənib.
Daha əvvəl İstanbul 7-ci İdarə Məhkəməsi "Martı"nın lehinə qərar çıxararaq, İBB-nin lisenziya verməmək qərarının qanunsuz olduğunu təsdiqləmiş və onu ləğv etmişdi. İBB-nin bu qərardan apellyasiya şikayəti verməsinə baxmayaraq, yuxarı instansiya məhkəməsi də şikayəti rədd edərək "Martı"nın haqlı olduğunu təsdiqləmişdi. Prosesi Ali Məhkəməyə (Danıştay) qədər aparan İBB burada da eyni nəticə ilə üzləşdi: Danıştay "Martı"nın haqlı mövqeyini təsdiqləyərək, bütün hüquqi prosedurlara yekun vurdu.
"Martı"nın Qurucusu Oğuz Alper Öktem qərarla bağlı verdiyi açıqlamada, bu qələbənin əhəmiyyətini vurğulayıb: "Bu qərarla biz artıq İstanbulda rəqəmsal nəqliyyatın ayrılmaz bir hissəsi olduğumuzu tam təsdiqlədik. İlk gündən bəri həyəcanla davam etdiyimiz bu yolda, inzibati məsələlərin son və ən yüksək orqanı olan Ali Məhkəmənin də bizi haqlı hesab etməsi bizim üçün olduqca qürurvericidir. Biz texnologiya və yeniliklərlə İstanbulun nəqliyyat sisteminə töhfə verməyə davam edəcəyik."

24 October 2025 12:54
The legal battle between Martı and the Istanbul Metropolitan Municipality (İBB) has concluded with a ruling from the Council of State (Danıştay), officially confirming Martı’s right to obtain a license.
Previously, the 7th Administrative Court of Istanbul had ruled in favor of Martı, declaring İBB’s decision to withhold the license unlawful and annulling it. Although İBB filed an appeal against this decision, the higher court rejected the appeal, reaffirming Martı’s position. The case, which eventually reached the Council of State, ended with the same outcome: Danıştay confirmed Martı’s rightful claim, bringing all legal proceedings to a close.
Martı’s founder, Oğuz Alper Öktem, highlighted the significance of the decision:
"With this ruling, we have officially confirmed that we are an integral part of digital transportation in Istanbul. From the very beginning, we have pursued this journey with enthusiasm, and having the highest administrative court recognize our position is extremely rewarding. We will continue to contribute to Istanbul’s transportation system through technology and innovation."