Məcnun Məmmədov: “Azərbaycanda baytarlıq xidmətləri süni intellektlə gücləndiriləcək”
Azərbaycanda gələn il baytarlıq xidmətləri və heyvan xəstəliklərinə qarşı profilaktik tədbirlər daha da gücləndiriləcək.
Bunu kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Milli Məclisin Aqrar siyasət, Ailə, qadın və uşaq məsələləri, Elm və təhsil komitələrinin bu gün keçirilən birgə iclasında bildirib.
Onun sözlərinə görə, mal-qaranın xəstəliklərdən qorunması istiqamətində vaksinasiya tədbirləri dövlət hesabına davam edir: “Mal-qaranın qarayara, dabaq, bruselyoz, quduzluq və digər yoluxucu xəstəliklərə qarşı vaksinləşdirilməsi dövlət hesabına həyata keçirilir”.
Nazir qeyd edib ki, gələn il baytarlıq xidmətinin təşkili, vaksinlərin və baytarlıq ləvazimatlarının alınması üçün 41,9 milyon manat ayrılması nəzərdə tutulub: “Bu sahənin daha səmərəli təşkili üçün nəzərdə tutulan məbləğin 3 milyon manat artırılması ilə bağlı müraciət etmişik”.
M. Məmmədov bitki mühafizəsi və aqrokimya xidmətlərinə də ayrılan vəsaitin artırıldığını vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, 2026-cı ildə zərərvericilərlə mübarizə tədbirləri üçün 5,4 milyon manat, aqrokimyəvi analizlər və toxum nəzarəti üçün isə 8,2 milyon manat vəsait nəzərdə tutulur.

Majnun Mammadov: "Veterinary services in Azerbaijan will be strengthened with artificial intelligence"
13 November 2025 14:10
1058 views
Veterinary services and preventive measures against animal diseases will be further strengthened in Azerbaijan next year.
This was stated by Minister of Agriculture Majnun Mammadov at a joint meeting of the Milli Majlis Committees on Agrarian Policy, Family, Women and Children's Affairs, and Science and Education held today.
According to him, vaccination measures to protect livestock from diseases continue at state expense: "Vaccination of livestock against anthrax, foot and mouth disease, brucellosis, rabies and other infectious diseases is carried out at state expense."
The Minister noted that 41.9 million manats are planned to be allocated next year for the organization of veterinary services, the purchase of vaccines and veterinary supplies: "We have applied to increase the amount planned by 3 million manats for more efficient organization of this area."
M. Mammadov emphasized that the funds allocated for plant protection and agrochemical services have also been increased.
According to him, in 2026, 5.4 million manats are planned for pest control measures, and 8.2 million manats for agrochemical analyzes and seed control.