Mədəniyyət Nazirliyi informasiya sistemlərini tam olaraq “Hökumət buludu”na köçürüb
“Hökumət buludu”nun (G-cloud) yaradılması və “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 2019-cu il 3 iyun tarixli 718 nömrəli Fərmanının icrası məqsədilə həyata keçirilən “Hökumət buludu”na Keçid Planına əsasən dövlət qurumları ilə işlər davam etdirilir.
Fəaliyyət çərçivəsində dövlət qurumlarının informasiya sistemlərinin və ehtiyatlarının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı və Yevlax Data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir.
İnformasiya sistemləri və ehtiyatlarını “Hökumət buludu”na köçürən növbəti dövlət qurumu Mədəniyyət Nazirliyi olub.
Mədəniyyət Nazirliyi cari ildə təsdiq etdiyi “e-Culture” rəqəmsal inkişaf strategiyası çərçivəsində “Hökumət buludu”na miqrasiya üzrə “AzInTelecom” MMC-nin təqdim etdiyi “IaaS” (İnfrastructure-as-a-Service) bulud infrastrukturu xidmətini əldə edib.
Mədəniyyət Nazirliyi müvafiq informasiya sistemləri və ehtiyatlarını tam şəkildə “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzində yerləşdirməklə kritik sistemlərinin yüksək əlçatanlığını və kibertəhlükəsizliyini təmin edib.
Plana uyğun olaraq, ilkin mərhələdə Mədəniyyət Nazirliyinin “Hökumət buludu”na miqrasiya olunacaq resursları audit olunub. Auditin nəticəsi üzrə hesabat hazırlanaraq müvafiq sistem və ehtiyatların miqrasiyasının konsultasiyası xidməti göstərilib. Konsultasiya xidməti zamanı texniki xüsusiyyətləri və əhəmiyyətlilik dərəcəsi nəzərə alınaraq İT resursların mərhələli şəkildə miqrasiyasını özündə əks etdirən yol xəritəsi hazırlanıb və icrası təmin edilib.
Qeyd edək ki, dövlət qurumlarının “Hökumət buludu”na miqrasiyası ilə cari İT xərcləri azalır və informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Beləliklə, informasiya sistemlərinin təhlükəsizliyinin daha da təkmilləşdirilməsinə, sabit və dayanıqlı İT infrastrukturuna, operativ koordinasiya ilə yüksəkkeyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.
“AzInTelecom” MMC Azərbaycan və Cənubi Qafqaz regionunda “TIER III” Beynəlxalq uyğunluq sertifikatına malik ilk qurumdur. Bundan əlavə, “ISO 20000”, “ISO 22301” və “ISO 27001” sertifikatlarının tələblərini ödəyən Bakı və Yevlaxda yerləşən 2 Data Mərkəzinə malikdir.

The Ministry of Culture has fully transferred its information systems to the "Government Cloud".
According to the Transition Plan to the "Government Cloud" carried out for the implementation of the Decree No. 718 of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, dated June 3, 2019, "On the creation of the "Government cloud" (G-cloud) and the provision of "cloud" services, state institutions works are continued with
Within the framework of the activity, full or partial migration of information systems and resources of state institutions to Baku and Yevlax Data centers owned by "AzInTelecom" LLC under the Ministry of Digital Development and Transport is carried out.
The Ministry of Culture was the next state institution that transferred its information systems and resources to the "Government Cloud".
The Ministry of Culture acquired the "IaaS" (Infrastructure-as-a-Service) cloud infrastructure service provided by "AzInTelecom" LLC for migration to the "Government Cloud" within the framework of the "e-Culture" digital development strategy approved this year.
The Ministry of Culture has ensured the high availability and cyber security of its critical systems by fully placing relevant information systems and resources in the Baku Data Center owned by "AzInTelecom" LLC.
According to the plan, the resources of the Ministry of Culture to be migrated to the "Government Cloud" were audited at the initial stage. A report on the result of the audit was prepared, and the relevant system and resources migration consulting service was provided. During the consulting service, a road map containing the gradual migration of IT resources, taking into account the technical characteristics and degree of importance, was prepared and implemented.
It should be noted that with the migration of government institutions to the "Government Cloud", current IT costs are reduced and the productivity of information systems is increased. Thus, further improvement of the security of information systems, stable and sustainable IT infrastructure, high-quality service provision with prompt coordination and 24/7 monitoring service are achieved.
"AzInTelecom" LLC is the first institution in Azerbaijan and the South Caucasus region with "TIER III" International compliance certificate. In addition, it has 2 Data Centers located in Baku and Yevlakh that meet the requirements of "ISO 20000", "ISO 22301" and "ISO 27001" certificates.