Mərkəzi Bank tərəfindən yeni rəqəmsal platformalar istifadəyə verilib
Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı (AMB) rəqəmsal maliyyə ekosisteminin inkişafına, məlumatlılığın artırılmasına və tərəfdaşlarla effektiv kommunikasiyanın gücləndirilməsinə xüsusi önəm verir. AMB tərəfindən bu çərçivədə növbəti təşəbbüs yeni informasiya platforması olan veb-saytın və sosial media səhifələrinin istifadəyə verilməsidir.
Maliyyə texnologiyaları və innovasiyalara həsr olunmuş yeni veb-sayt fintech.cbar.az ölkədə rəqəmsal maliyyə ekosistemində baş verən ən son yenilikləri, sektorun tənzimləyicisi kimi AMB-nin bu sahədə həyata keçirdiyi fəaliyyətləri, planlaşdırılan tədbirləri və rəqəmsal həllərə dair məlumatları bir ünvanda toplayaraq istifadəçilərə təqdim edir.
İstifadədə rahat interfeysə malik olan veb-saytda xüsusi tənzimləmə rejimi, Açıq bankçılıq konsepsiyası, virtual aktivlər və paylanılmış “KYC” sahələri üzrə mühüm məlumatlar və ən son yeniliklər diqqətə çatdırılır.
Linkedin və instaqram sosial şəbəkələrində yaradılmış yeni “Fintech_by_cbar” səhifələri isə maliyyə texnologiyaları sahəsi üzrə ölkədə və onun hüdudlarından kənarda baş verən yenilikləri və mühüm xəbərləri sosial media izləyicilərinin diqqətinə çatdıracaq. Maraqlı məzmunlar və interaktiv formatda paylaşımlar bu sahə üzrə məlumatlılığın artırılmasına töhfə verəcək.
Yeni rəqəmsal platformaların AMB ilə ekosistem iştirakçıları arasında innovasiyayönümlü əməkdaşlığı təşviq edəcəyi və sektorun dayanıqlı inkişafına töhfə verəcəyi gözlənilir.

The Central Bank of the Republic of Azerbaijan (CBA) places special importance on the development of the digital financial ecosystem, increasing awareness, and strengthening effective communication with partners. As part of this effort, the CBA has launched a new information platform, including a website and social media pages.
The new website, fintech.cbar.az, dedicated to financial technologies and innovations, provides users with the latest updates in the digital financial ecosystem, information about the CBA’s activities as a sector regulator, upcoming events, and details on digital solutions—all in one place.
The website features an easy-to-use interface and highlights important information and updates in areas such as special regulatory regimes, the open banking concept, virtual assets, and distributed KYC.
The new social media pages on LinkedIn and Instagram, named Fintech_by_cbar, will share updates and important news about financial technologies both within Azerbaijan and internationally. Engaging content and interactive posts will help increase awareness in this field.
These new digital platforms are expected to promote innovation-focused collaboration between the CBA and ecosystem participants and contribute to the sustainable development of the sector.