Meta mağazalar şəbəkəsini genişləndirərək ağıllı cihaz satışını artırmağı planlaşdırır
Meta, süni intellekt və artırılmış reallıq (AR/VR) texnologiyalarına əsaslanan cihazlarının satışını artırmaq məqsədilə fiziki pərakəndə mağazalar şəbəkəsini genişləndirməyi planlaşdırır. Hazırda şirkətin Kaliforniyanın Burlingame şəhərində yerləşən yeganə daimi mağazası – Meta Store – fəaliyyət göstərir. Bu mağazada müştərilər Meta Quest VR başlıqları və Ray-Ban Meta ağıllı eynəkləri kimi məhsulları sınaqdan keçirə bilirlər.
Meta-nın pərakəndə satış sahəsindəki bu təşəbbüsü, Apple-ın uğurlu mağaza modelini xatırladır və istifadəçilərə məhsulları birbaşa təcrübə etmə imkanı yaratmaqla satışları artırmağı hədəfləyir. Şirkət, 2024-cü ildə 1 milyondan çox ağıllı eynək satışı həyata keçirsə də, CEO Mark Zukerberq bu rəqəmin hələlik başlanğıc olduğunu və məhsulların geniş yayılması üçün daha çox iş görülməli olduğunu bildirib.
Bu təşəbbüs çərçivəsində Meta, lüks əşyaların onlayn satış platforması olan The RealReal şirkətinin keçmiş CEO-su Con Koryl-i pərakəndə satış üzrə vitse-prezident vəzifəsinə təyin edib. Koryl, Meta-nın CTO-su Endryu Bosvorta hesabat verəcək və yeni AI əsaslı geyilə bilən cihazların satış strategiyalarının inkişafına rəhbərlik edəcək.
Meta-nın bu addımı, şirkətin fiziki pərakəndə satış sahəsindəki mövcudluğunu artırmaq və istifadəçilərə məhsulları birbaşa təcrübə etmə imkanı yaratmaqla satışları artırmağı hədəflədiyini göstərir.

Meta is planning to expand its physical retail store network to increase sales of its artificial intelligence and augmented/virtual reality (AR/VR) powered devices. Currently, the company operates its only permanent store — the Meta Store — located in Burlingame, California. This location allows customers to experience products such as the Meta Quest VR headsets and Ray-Ban Meta smart glasses firsthand.
This retail initiative mirrors Apple’s successful store model, aiming to drive sales by offering users the chance to interact directly with Meta's products. Although Meta sold over one million smart glasses in 2024, CEO Mark Zuckerberg has stated that this is just the beginning and that more work is needed to make these devices mainstream.
As part of this strategy, Meta has appointed John Koryl — the former CEO of luxury online retailer The RealReal — as Vice President of Retail. Koryl will report to Meta CTO Andrew Bosworth and lead the development of sales strategies for Meta’s new AI-powered wearable devices.
This move highlights Meta’s ambition to strengthen its presence in physical retail and enhance customer engagement by offering hands-on experiences with its next-generation products.