Meta məhkəmə işinə görə 1.4 milyard dollar ödəyəcək
Meta Texas ştatının milyonlarla sakininin razılığı olmadan biometrik məlumatlarını toplamaq üçün üz tanıma texnologiyasından qanunsuz istifadə etdiyi iddiası ilə açılan məhkəmə işini həll etmək üçün 1,4 milyard dollar ödəməyə razılıq verib.
Bu məhkəmə işinin həlli şərtləri çərşənbə axşamı günü açıqlanıb və Texasın vəkilləri, o cümlədən iddiaçı firmanı təmsil edən Keller Postman, bildiriblər ki, bu, hər hansı bir ştat tərəfindən bağlanmış ən böyük razılaşmadır.
2022-ci ildə qaldırılan bu məhkəmə işi, hüquq firmalarının izlədiyi məhkəmə işlərinə görə, Texasın 2009-cu il biometrik məxfilik qanunu çərçivəsində açılan ilk böyük iş olub. Qanunun bir müddəası hər bir pozuntuya görə 25 000 dollara qədər cərimə nəzərdə tutur.
Texas Facebook-u istifadəçilərin sosial media platformasına yüklədiyi foto və videolardan "Tag Suggestions" adlı pulsuz və dayandırılmış funksiya çərçivəsində biometrik məlumatları "milyardlarla dəfə" toplamaqda ittiham edib.
Meta-nın sözçüsü şirkətin məsələni həll etməkdən məmnun olduğunu və "Texasda biznes investisiyalarımızı dərinləşdirmək üçün gələcək imkanları araşdırmağı" gözlədiklərini bildirib. Şirkət hər hansı bir qanunsuzluq etmədiyini iddia etməyə davam edir.
Texasın Baş prokuroru Ken Paxton, açıqlamasında bu razılaşmanın ştatın "dünyanın ən böyük texnologiya şirkətlərinə qarşı durmaq və qanunu pozmaqla və teksanların məxfilik hüquqlarını pozmaqla onları məsuliyyətə cəlb etmək öhdəliyini" göstərdiyini bildirib.
Texas və Meta ştat məhkəməsində məhkəmə işinin başlanmasından bir neçə həftə əvvəl, may ayında razılığa gəldiklərini bildiriblər.
Meta 2020-ci ildə də ABŞ-ın ən sərt məxfilik qanunlarından biri olan İllinoys məxfilik qanunu çərçivəsində açılan biometrik məxfilik üzrə sinfi fəaliyyət üzrə məhkəmə işini həll etmək üçün 650 milyon dollar ödəməyə razılıq vermişdi. Şirkət yenə də hər hansı bir qanunsuzluq etmədiyini iddia etmişdi.
Alphabet (GOOGL) şirkəti Texasın şirkəti biometrik qanunu pozmaqda ittiham etdiyi məhkəmə işi ilə mübarizə aparır.

Meta will pay $1.4 billion for the lawsuit
Meta has agreed to pay $1.4 billion to settle a lawsuit alleging it illegally used facial recognition technology to collect the biometric data of millions of Texas residents without their consent.
The terms of that lawsuit settlement were announced Tuesday, and Texas lawyers, including Keller Postman, who represents the plaintiff firm, said it was the largest settlement ever reached by any state.
The lawsuit, filed in 2022, was the first major case filed under Texas' 2009 biometric privacy law, according to lawsuits tracked by law firms. One provision of the law carries a fine of up to $25,000 for each violation.
Texas has accused Facebook of collecting biometric data "billions of times" from photos and videos users upload to the social media platform under a free and discontinued feature called Tag Suggestions.
A Meta spokesperson said the company is pleased to resolve the matter and looks forward to "exploring future opportunities to deepen our business investments in Texas." The company continues to claim no wrongdoing.
Texas Attorney General Ken Paxton said in a statement that the settlement demonstrates the state's "commitment to stand up to and hold the world's largest technology companies accountable for breaking the law and violating the privacy rights of Texans."
Texas and Meta said they had reached a settlement in May, just weeks before the lawsuit began in state court.
Meta also agreed in 2020 to pay $650 million to settle a biometric privacy class action lawsuit filed under Illinois' privacy law, one of the toughest privacy laws in the US. The company still claimed that it had not committed any wrongdoing.
Alphabet ( GOOGL ) is fighting a Texas lawsuit that accuses the company of violating a biometrics law.