Cənubi Koreyanın süni intellekt çip istehsalçısı FuriosaAI, “Meta”nın 800 milyon dollarlıq təklifini rədd etdikdən təxminən üç ay sonra mühüm əməkdaşlıq elan edib. Startap, LG AI Research-un yeni təqdim etdiyi EXAONE 4.0 süni intellekt platformasına öz istehsalı olan RNGD süni intellekt çipini təqdim edəcək.
Bu əməkdaşlıq elektronika, maliyyə, telekommunikasiya və biotexnologiya sektorlarını əhatə edərək süni intellektin müxtəlif tətbiqlərini gücləndirməyi hədəfləyir. LG-nin yeni nəsil EXAONE modeli ölkənin aparıcı suveren süni intellekt texnologiyası kimi qiymətləndirilir və yalnız LG daxilində deyil, həm də Cənubi Koreyanın ümumi süni intellekt ekosistemində geniş istifadə olunacağı gözlənilir. LG hal-hazırda beynəlxalq müştərilərlə də əməkdaşlıq edir, bu da FuriosaAI-nin çipinin qlobal bazara çıxışı üçün geniş imkanlar yaradır.
FuriosaAI-nin təsisçisi və baş icraçı direktoru June Paik, TechCrunch nəşrinə verdiyi açıqlamada Meta ilə razılaşmanın baş tutmamasının səbəbi kimi qiymətlərlə bağlı deyil, gələcək biznes strategiyaları və təşkilati struktura dair fikir ayrılıqlarını göstərib:
“Biz missiyamızı davam etdirmək istəyirik. Bu əməkdaşlıq həm fərdi, həm də şirkət səviyyəsində süni intellekt hesablamalarını daha davamlı etmək üçün mühüm addımdır.”
FuriosaAI-nin təqdim etdiyi RNGD çipi xüsusi olaraq süni intellekt tətbiqləri üçün dizayn edilib və ənənəvi GPU-lardan fərqli olaraq ümumi məqsədli deyil, sırf süni intellekt modellərinin effektiv icrası üçün yaradılıb. Şirkətin bildirdiyinə görə, LG AI Research-un EXAONE modeli ilə birlikdə RNGD çipi rəqib GPU-ları 2.25 dəfə yüksək nəticə ilə üstələyib. Eyni zamanda, enerji səmərəliliyi baxımından da üstünlük nümayiş etdirib. Bu, FuriosaAI-nin məhsulunun həm performans, həm də ümumi sahiblik xərclərinin azaldılması baxımından rəqabətədavamlı olduğunu sübut edir.
LG-nin FuriosaAI-ni seçməsi Nvidia kimi texnologiya nəhənglərinin bazarda dominantlıq etdiyi bir dövrdə diqqət çəkir. Belə ki, LG-nin bu seçimi Nvidia-ya alternativ bir texnologiyaya açıq dəstək kimi qiymətləndirilə bilər.
Hazırda Seulda yerləşən və Santa Clara (ABŞ) ofisi vasitəsilə də fəaliyyət göstərən FuriosaAI-nin cəmi 15 nəfərlik qlobal komandası var. Şirkət yaxın gələcək üçün maliyyə toplama planlarını açıqlamasa da, əldə olunan bu yeni tərəfdaşlıqla regional və beynəlxalq miqyasda ciddi böyümə potensialına sahibdir.

FuriosaAI which rejected Meta’s $800 million offer has started a partnership with LG
South Korea-based artificial intelligence chip manufacturer FuriosaAI has announced a major partnership approximately three months after turning down an $800 million acquisition offer from Meta. The startup will supply its in-house developed AI chip, RNGD, for use in LG AI Research’s newly launched EXAONE 4.0 AI platform.
This collaboration targets sectors such as electronics, finance, telecommunications, and biotechnology, aiming to strengthen the diverse applications of artificial intelligence. LG’s next-generation EXAONE model is regarded as South Korea’s leading sovereign AI technology, and it is expected to be used not only within LG but across the broader South Korean AI ecosystem. Since LG is also collaborating with international clients, this partnership opens significant opportunities for FuriosaAI’s chip to reach global markets.
June Paik, founder and CEO of FuriosaAI, told TechCrunch that the deal with Meta fell through not due to pricing issues, but due to differences in long-term business strategy and organizational structure:
“We want to continue our mission. This partnership is a major step forward—both personally and for the company—to make AI computing more sustainable.”
The RNGD chip developed by FuriosaAI is specifically designed for AI applications and, unlike traditional GPUs, is not a general-purpose processor. It is built from the ground up to efficiently handle AI model execution. According to the company, the RNGD chip outperformed competing GPUs by 2.25 times in inference performance when tested with LG AI Research’s EXAONE model. It also demonstrated greater energy efficiency, offering a competitive edge in both performance and total cost of ownership.
LG’s decision to adopt FuriosaAI’s chip is particularly noteworthy in an industry dominated by tech giants like Nvidia. It is seen as a rare public endorsement of an alternative AI hardware provider.
FuriosaAI, headquartered in Seoul with a satellite office in Santa Clara (USA), operates with a small but global team of just 15 employees. While the company has not disclosed any new fundraising plans, this strategic partnership positions it for significant growth both regionally and internationally.