Meta-nın baş Sİ mütəxəssisi Yan Lekun ayrılaraq öz startapını qurur
Meta-nın baş süni intellekt (Sİ) mütəxəssisi, Turing mükafatı laureatı və Sİ sahəsinin pionerlərindən biri olan Yan Lekun yaxın aylarda şirkətdən ayrılaraq öz startapını yaratmağı planlaşdırır. Bu barədə Financial Times məlumat yayıb.
Mənbələrin sözlərinə görə, Lekun yeni layihəsi üçün investorlarla danışıqlar aparır. Onun startapı, böyük ehtimalla, “dünyanın modelləri” (world models) adlanan — real dünyanın dinamikasını və məkan xüsusiyyətlərini anlamağa yönəlmiş Sİ sistemlərinin inkişafı ilə məşğul olacaq.
Lekun 2013-cü ildən bəri Meta-nın Süni İntellekt üzrə Fundamental Araşdırmalar Laboratoriyasına (FAIR) rəhbərlik edib. O, şərh verməkdən imtina edib, Meta isə FT-nin sorğusuna cavab verməyib.
Financial Times yazır ki, son dövrlər Mark Zukerberq şirkətin diqqətini uzunmüddətli araşdırmalardan tez nəticə verən Sİ modellərinə və məhsullarına yönəldib. 2025-ci ilin yayında o, Scale AI startapının həmtəsisçisi Aleksandr Vanı “superintellekt” komandası rəhbəri təyin edib — nəticədə Lekun onun tabeliyinə keçib.
Bu dəyişikliklər, FT-nin qeyd etdiyinə görə, Llama 4 modelinin uğursuz təqdimatından və Meta AI çat-botunun gözlənilən populyarlığı qazana bilməməsindən sonra baş verib.
Lekun dəfələrlə bildirib ki, böyük dil modelləri “faydalıdır”, lakin insan kimi düşünmək və məntiq yürütmək qabiliyyətinə malik deyil. O, gələcəkdə bu istiqamətdə — real dünyanın dərin modelləşdirilməsini bacaran Sİ sistemləri üzərində işləməyi davam etdirmək niyyətindədir.

12 November 2025 11:19
Jan Lekun, Meta’s chief artificial intelligence (AI) specialist, Turing Award winner and one of the pioneers of the AI ​​field, plans to leave the company in the coming months and create his own startup, the Financial Times reported.
According to sources, Lekun is in talks with investors for a new project. His startup will most likely develop so-called “world models” — AI systems aimed at understanding the dynamics and spatial properties of the real world.
Lekun has led Meta’s Fundamental Artificial Intelligence Research Lab (FAIR) since 2013. He declined to comment, and Meta did not respond to a request for comment from the FT.
The Financial Times writes that Mark Zuckerberg has recently shifted the company’s focus from long-term research to AI models and products that produce quick results. In the summer of 2025, he appointed Alexander Wang, co-founder of the Scale AI startup, as head of the “superintelligence” team — as a result, Lekun became subordinate to him.
These changes, as the FT notes, came after the unsuccessful launch of the Llama 4 model and the failure of the Meta AI chatbot to gain the expected popularity.
Lekun has repeatedly said that large language models are “useful,” but they do not have the ability to think and reason like humans. He intends to continue working in this direction in the future — on AI systems capable of deep modeling of the real world.