Scale AI 2016-cı ildə yaradılıb və OpenAI-nin ChatGPT kimi qabaqcıl süni intellekt alətlərinin inkişafı üçün vacib olan böyük həcmdə etiketlənmiş və seçilmiş təlim məlumatları təqdim edir.
Məlumatda qeyd olunur ki, hələ yekunlaşmamış bu razılaşma Scale AI-nın hazırkı və keçmiş işçiləri, həmçinin Accel, Index Ventures, Founders Fund və Greenoaks kimi investorlar üçün sərfəlidir.
Razılaşmanın tərkib hissəsi olaraq, Scale AI-nın CEO-su Aleksandr Vang Meta daxilində “superintellekt” laboratoriyasına rəhbərlik edəcək.
Meta CEO-su Mark Zuckerberg şirkətin süni intellekt sahəsində rəqabət qabiliyyətini artırmaq üçün qabaqcıl tədqiqatçıları işə cəlb edir. Şirkət apreldə təqdim etdiyi Llama 4 modelinin performansının gözlənilən səviyyədə olmaması səbəbindən süni intellekt sahəsində geri qalması ilə bağlı yaranan təsəvvürü aradan qaldırmağa çalışır.
Bundan əlavə, Meta-nın Instagram və WhatsApp kimi şirkətləri alması antimonopol qaydalar baxımından da diqqətdədir. The Information-un məlumatına görə, Scale AI ilə razılaşmanın strukturu əlavə tənzimləyici yoxlamaların qarşısını almaq üçün xüsusi hazırlanır.
Scale AI ötən ilin yazında keçirilən maliyyələşdirmə turunda 13,8 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilmişdi. Şirkət 2024-cü ildə təxminən 870 milyon dollar gəlir əldə edib və bu ilin sonunda bu rəqəmin 2 milyard dolları keçəcəyi gözlənilir. Həmçinin, şirkətin ötən ilin sonunda balansında 900 milyon dollardan çox nağd pul olduğu bildirilir.
Bu razılaşma Meta-nın süni intellekt sahəsində mövqeyini gücləndirmək və bazarda rəqabət üstünlüyü qazanmaq üçün atdığı mühüm addımlardan biridir

Meta to acquire AI startup scale ai for $14.8 billion
Scale AI, founded in 2016, provides large amounts of labeled and curated training data essential for developing advanced AI tools like OpenAI’s ChatGPT.
According to reports, the deal, which has not yet been finalized, is expected to benefit Scale AI’s current and former employees, as well as investors including Accel, Index Ventures, Founders Fund, and Greenoaks.
As part of the agreement, Scale AI CEO Alexandr Wang will lead a new “superintelligence” lab within Meta.
Meta CEO Mark Zuckerberg has been actively recruiting top AI researchers to strengthen the company’s position in the AI race. The company is working to dispel concerns about falling behind after the April release of its Llama 4 model underperformed expectations.
Additionally, Meta’s acquisitions of Instagram and WhatsApp are under antitrust scrutiny. According to The Information, the structure of the deal with Scale AI is designed to avoid additional regulatory hurdles.
Scale AI was valued at $13.8 billion during a funding round last spring. The company generated approximately $870 million in revenue in 2024 and expects to exceed $2 billion by the end of this year. It also reportedly held over $900 million in cash on its balance sheet at the end of last year.
This deal marks a significant step for Meta to strengthen its leadership in artificial intelligence and gain a competitive edge in the market.