Meta üç OpenAI tədqiqatçısını öz komandasına cəlb edib
“Wall Street Journal”ın (WSJ) məlumatına görə, Meta şirkəti OpenAI-nin tanınmış üç tədqiqatçısını – Lukas Beyer, Aleksandr Kolesnikov və Şiaohua Zhai-ni öz “superintellekt” komandasına cəlb edib. Bu mütəxəssislər OpenAI-nin İsveçrənin Sürix şəhərindəki ofisinin qurulmasında əsas rol oynamışdılar.
Bu addım Meta-nın baş direktoru Mark Zukerberqin son vaxtlar süni intellekt sahəsində ən güclü beyinləri cəlb etmək üçün həyata keçirdiyi genişmiqyaslı işə qəbul kampaniyasının bir hissəsidir. Məlumata görə, Zukerberq bəzi tədqiqatçılara 100 milyon dollardan çox əməkhaqqı təklif edir. O, həmçinin birbaşa WhatsApp vasitəsilə yüzlərlə süni intellekt üzrə mütəxəssislə əlaqə saxlayır və onları şəxsi evlərində təşkil olunan görüşlərə dəvət edir.
Bununla belə, bu strategiya qarışıq nəticələr verir. Meta yaxın günlərdə Scale AI şirkətinin CEO-su Aleksandr Vangı cəlb etməklə böyük bir uğura imza atıb. Bildirilir ki, bu razılaşma çərçivəsində Meta tərəfindən 14 milyard dollar sərmayə ayrılıb. Lakin OpenAI-nin həmtəsisçiləri İlya Sutskever və Con Şulman kimi daha böyük fiqurlar Meta-nın təkliflərini qəbul etməyərək öz yeni startaplarını yaratmağa qərar veriblər.
OpenAI-nin rəhbəri Sem Altman bu məsələ ilə bağlı qardaşı ilə birgə iştirak etdiyi podkastda bildirib ki, “hələlik ən yaxşı əməkdaşlarımız bu təklifləri qəbul etməyib və bu, məni sevindirir.”
Bu hadisə göstərir ki, süni intellekt sahəsində qabaqcıl mütəxəssislər texnologiya şirkətləri üçün strateji dəyərə çevrilib və bu sahədə rəqabət getdikcə daha da kəskinləşir.

The global race for top AI talent is intensifying, and Meta has scored a notable win. According to The Wall Street Journal, Meta has successfully hired three prominent researchers from OpenAI — Lukas Beyer, Alexander Kolesnikov, and Xiaohua Zhai — who played a key role in establishing OpenAI’s Zurich office.
This move is part of Meta CEO Mark Zuckerberg’s ongoing recruitment push to build a powerful “superintelligence” team. Reports indicate that Zuckerberg has been offering compensation packages exceeding $100 million to attract the best minds in AI. He’s also been personally messaging top researchers via WhatsApp and hosting private dinners at his homes in Palo Alto and Lake Tahoe.
While some of these efforts have paid off — including the high-profile recruitment of Scale AI CEO Alexandr Wang, backed by a $14 billion investment — others have not. OpenAI co-founders Ilya Sutskever and John Schulman, for example, declined Meta’s offers and instead launched their own startups.
In a recent podcast with his brother Jack, OpenAI CEO Sam Altman addressed Meta’s charm offensive: “I’m really happy that, at least so far, none of our best people have decided to take him up on those offers,” he said.
The hiring of the three Zurich-based researchers suggests that Meta’s aggressive strategy is starting to yield results. As competition in the AI field grows fiercer, companies like Meta and OpenAI are locked in a high-stakes battle not just over technology — but over the people building it.