Tinkoff-un keçmiş rəhbərinin startapı Plata 250 milyon dollar investisiya cəlb etdi
2023-cü ildə Tinkoff-un keçmiş rəhbərləri Neri Tollardo, Aleksandr Bro və Danil Anisimov tərəfindən qurulan Plata, 2025-ci ilin martında 160 mln dollar topladıqdan sonra oktyabrda 250 mln dollar investisiya alıb. Şirkətin dəyəri artıq 3,1 mlrd dollar qiymətləndirilir.
Plata Meksikada tam bank lisenziyası almaq üzrədir və bununla məhsul portfelini, indiyədək yalnız kredit kartlarını əhatə edən xidmətlərini genişləndirməyi planlayır. Oleg Tinkoff layihəni müşahidə edir və Plata-nı “Meksikadakı ən sürətlə inkişaf edən fintex-startap” adlandırır. İlk yarımillik nəticələrə görə gəlir 300 mln dolları keçib, gələcəkdə isə IPO ilə 10 mlrd dollar dəyərə çıxması gözlənilir.

Founded in 2023 by former Tinkoff executives Neri Tollardo, Alexander Bro, and Danil Anisimov, Plata raised $250 million in October after raising $160 million in March 2025. The company is now valued at $3.1 billion.
Plata is in the process of obtaining a full banking license in Mexico, which will expand its product portfolio, which has so far only included credit cards. Oleg Tinkoff is overseeing the project and calls Plata “the fastest-growing fintech startup in Mexico.” According to the first half-year results, revenue exceeded $300 million, and in the future it is expected to reach $10 billion with an IPO.