Avropanın nüfuzlu innovasiya platforması “Tenity” Azərbaycana gəlir
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) Avropanın tanınmış akselerasiya və inkubasiya mərkəzi olan “Tenity” ilə əməkdaşlığa başlayıb. Əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycanın fintex yönümlü startapları üçün nəzərdə tutulmuş iki hakaton və bir inkubasiya proqramı həyata keçiriləcək. Bu proqramlarda Azərbaycan startapları ilə yanaşı, digər ölkələrin də startapları iştirak edə biləcək.
İRİA-nın  İdarə Heyətinin sədri Fərid Osmanov proqramların yerli ekosistem üçün önəmini vurğulayıb: “Biz İRİA olaraq yerli startaplarımızın maliyyələşmə və bazar əlçatanlığını artıran proqramları dəstəkləməyə davam edirik. Hesab edirəm ki, bu proqramlar da ölkəmizdə fəaliyyət göstərən bir çox fintex yönümlü startaplar üçün inkişaf baxımından güclü dönüş nöqtəsi ola bilər”.
Belə ki, ilk olaraq reallaşdırılan hakaton proqramına hazırda müraciət qəbulu aktivdir. Noyabrın 14-16-sı tarixlərində baş tutacaq hakatonda yerli startaplar beynəlxalq ekspertlərin təlimlərində iştirak edəcək, həmçinin mentorluq dəstəyindən faydalana biləcəklər. Bununla yanaşı, “Tenity”nin əlaqəli olduğu investorlarla görüşlər də təşkil ediləcək.
Bu hakaton proqramına fintex sahəsində fəaliyyət göstərən və ya bu sahəyə maraq göstərən 18 yaşdan yuxarı şəxslər tərəfindən təsis edilmiş və ya ideya mərhələsində olan startaplar qoşula bilər. Proqramın sonunda ən yüksək nəticə göstərən üç komanda pul mükafatına layiq görüləcək. Hakatona müraciət etmək istəyənlər bu keçiddən istifadə edə bilər. Son müraciət tarixi: 7 noyabr, 2025-ci il.
Hakatonla yanaşı, fintex startapları üçün inkubasiya proqramına müraciət qəbulu da başlayıb. Dörd ay davam edəcək bu inkubasiya proqramı ideyaları və prototipləri miqyaslana bilən biznesə çevirməyi həfədləyən startaplar üçün gərəkli olan mentorluq, ekspert dəstəyi və investor şəbəkəsinə çıxış imkanları ilə təmin edəcək. Proqramın yekununda startaplar öz layihələrini “Demo Day” tədbirində təqdim edəcək.
İnkubasiya proqramına erkən mərhələdə olan fintex startapları bu keçid vasitəsilə müraciət edə bilər. Son müraciət tarixi: 12 dekabr, 2025-ci il.
Qeyd edək ki, “Tenity” 2015-ci ildə İsveçrədə təsis edilib. Hazırda Zürix, Madrid, London, İstanbul, Sinqapur və Tallin olmaqla 6 şəhərdə fəaliyyət göstərir. Mərkəz, əsasən, “fintech”, “insurtech”, “regtech”, “Web3”, blockçeyn, tokenləşdirmə və süni intellekt kimi sahələrdə erkən mərhələ startaplara dəstək verir. Akselerasiya və inkubasiya proqramları vasitəsilə startaplar üçün mentorluq, korporativ əlaqələr, investorlara çıxış və bazar imkanları yaradılır. İndiyədək “Tenity” startaplara 300 min avroya qədər investisiya yatırımına nail olub, 1600-dən çox startap “Tenity” ekosistemindən faydalanıb.

Europe's prestigious innovation platform "Tenity" is coming to Azerbaijan
The Innovation and Digital Development Agency (IDIA) has started cooperation with the well-known European acceleration and incubation center “Tenity”. Within the framework of the cooperation, two hackathons and one incubation program designed for Azerbaijani fintech startups will be implemented. In addition to Azerbaijani startups, startups from other countries will be able to participate in these programs.
Farid Osmanov, Chairman of the Board of Directors of IDIA, emphasized the importance of the programs for the local ecosystem: “As IDIA, we continue to support programs that increase the financing and market accessibility of our local startups. I believe that these programs can also be a strong turning point in terms of development for many fintech startups operating in our country.”
Thus, the first-ever hackathon program is currently accepting applications. At the hackathon, which will take place on November 14-16, local startups will participate in training from international experts and will also be able to benefit from mentoring support. In addition, meetings with investors with whom Tenity is associated will be organized.
Startups that are founded or in the idea stage by individuals over 18 years of age who are active in the fintech field or who are interested in this field can join this hackathon program. At the end of the program, the three teams with the highest results will be awarded a cash prize. Those who wish to apply for the hackathon can use this link. Deadline for applications: November 7, 2025.
In addition to the hackathon, applications for the incubation program for fintech startups have also started. This four-month incubation program will provide startups that aim to turn ideas and prototypes into scalable businesses with the necessary mentorship, expert support, and access to an investor network. At the end of the program, startups will present their projects at the “Demo Day” event.
Early-stage fintech startups can apply for the incubation program through this link. Deadline for applications: December 12, 2025.
It should be noted that Tenity was founded in Switzerland in 2015. It currently operates in 6 cities: Zurich, Madrid, London, Istanbul, Singapore and Tallinn. The center mainly supports early-stage startups in areas such as fintech, insurtech, regtech, Web3, blockchain, tokenization and artificial intelligence. Through acceleration and incubation programs, mentorship, corporate relations, access to investors and market opportunities are created for startups. So far, Tenity has managed to invest up to 300 thousand euros in startups, and more than 1,600 startups have benefited from the Tenity ecosystem.