Nyu-York ştatının qubernatoru Keti Hokul kirayə qiymətlərinin süni intellekt (Sİ) vasitəsilə “optimizasiya” edilməsini qadağan edən qanunu imzalayıb. Onun sözlərinə görə, bu cür proqramlar 2024-cü ildə amerikalıların ümumilikdə 3,8 milyard dollar artıq kirayə haqqı ödəməsinə səbəb olub.
Bu qərarla Nyu-York, ABŞ-da bu cür proqram təminatını qadağan edən ilk ştat olub. Daha əvvəl oxşar məhdudiyyətlər yalnız bir neçə şəhərdə – o cümlədən San-Fransisko və Filadelfiyada – qüvvədə idi.
Qanun kirayə qiymətlərini artırmaq məqsədilə “optimallaşdırma” alqoritmlərindən istifadə edən proqramların istifadəsini qadağan edir. Bu proqramlar ev sahiblərinə mənfəəti maksimuma çatdırmaq üçün kirayə dərəcələrini hesablamağa və mənzildə yaşayacaq kirayəçilərin sayını müəyyənləşdirməyə kömək edir. Belə sistemlərə RealPage kimi xidmətlər daxildir.
Qubernator Hokul bildirib ki, bu cür texnologiyalar “tarixi mənzil qıtlığı və əlçatanlıq böhranı şəraitində kirayəçilərə ciddi zərbə vurur”. Onun sözlərinə görə, RealPage və oxşar proqramlardan istifadə nəticəsində amerikalılar 2024-cü ildə 3,8 milyard dollar artıq vəsait ödəyiblər.
Yeni qanuna əsasən, bu tip proqramlardan istifadə etməklə kirayə qiymətləri müəyyən edən daşınmaz əmlak sahibləri qiymət sövdələşməsinin iştirakçısı hesab olunacaq. Bu isə ayrı bir hüquq pozuntusu kimi qiymətləndiriləcək.

Artificial intelligence algorithms that "inflate" rent prices banned in New York
New York Governor Kathy Hokul has signed a bill banning the “optimization” of rent prices using artificial intelligence (AI). She said such programs have cost Americans $3.8 billion in rent by 2024.
With the decision, New York became the first state in the United States to ban such software. Similar restrictions were previously in place in only a few cities, including San Francisco and Philadelphia.
The law prohibits the use of software that uses “optimization” algorithms to increase rent prices. These programs help landlords calculate rent rates and determine the number of tenants who will live in an apartment to maximize profits. Such systems include services like RealPage.
Governor Hokul said such technologies “are seriously hurting renters at a time of historic housing shortages and affordability crises.” He said that as a result of using RealPage and similar programs, Americans will have paid $3.8 billion more in rent by 2024.
Under the new law, property owners who use such programs to set rents will be considered participants in price fixing. This will be considered a separate offense.