Meta-nın yeni modeli, "dünya modeli" (ing. world model) adlandırılır və süni intellekt agentlərinə fiziki dünyanı daha dərin şəkildə başa düşmək və orada effektiv şəkildə hərəkət etmək bacarığı qazandırmaq üçün nəzərdə tutulub. Model süni intellektin ətrafındakı prosesləri müşahidə edərək onların nəticələrini proqnozlaşdırmasına imkan verir — bu, uşaqlarda və heyvanlarda müşahidə edilən “sözsüz düşünmə” və məntiqi əlaqələrə bənzər şəkildə işləyir.
Məsələn, modelə tutaq ki, süni intellekt agenti bir boşqab və spatulanı tutaraq, üzərində yumurta olan sobaya doğru hərəkət edir. V-JEPA 2 bu vəziyyətdə böyük ehtimalla növbəti addımın yumurtanı spatula ilə boşqaba qoymaq olduğunu proqnozlaşdırır. Bu tip “sıravi” hərəkətlər robotlara ətraf mühiti və onun fiziki qanunauyğunluqlarını anlamaqda kömək edir.
Meta-nın baş süni intellekt mütəxəssisi Yann LeCun-un sözlərinə görə, bu model robotların real həyatda faydalı olması üçün onlara milyonlarla təlim məlumatı yükləməyə ehtiyac qalmadan ətraf mühiti anlama imkanı verəcək. O, bildirir ki, bu cür dünya modelləri süni intellektin yeni dövrünü başlada bilər — xüsusilə də robot texnikası sahəsində.
Meta iddia edir ki, V-JEPA 2 modeli Nvidia-nın fiziki dünyaya dair zəkaya fokuslanan Cosmos modelindən 30 dəfə daha sürətlidir. Lakin qeyd edilməlidir ki, bu müqayisə fərqli meyarlar əsasında aparılmış ola bilər.
V-JEPA 2 süni intellektin ətraf aləmi anlamaq qabiliyyətinə doğru atılmış növbəti böyük addımdır. Bu texnologiya gələcəkdə robotların gündəlik həyatımıza daha inteqrasiya olunmasına və təbii şəkildə qərarlar verməsinə şərait yarada bilər.

Meta has unveiled its new AI model called "V-JEPA 2," which is described as a "world model" designed to enable AI agents to better understand the physical world and operate more effectively within it. The model allows AI to observe processes around it and predict their outcomes — functioning similarly to the intuitive reasoning seen in children and animals.
For example, if an AI agent is holding a plate and a spatula while moving towards a stove with cooked eggs, V-JEPA 2 can predict that the most likely next action is to use the spatula to transfer the eggs onto the plate. These types of “everyday” actions help robots comprehend their environment and the physical laws that govern it.
According to Meta’s chief AI scientist, Yann LeCun, this model enables robots to understand their surroundings without needing to be trained on millions of hours of data. He states that such world models could usher in a new era of AI, especially in robotics.
Meta claims that V-JEPA 2 is 30 times faster than Nvidia’s Cosmos model, which also focuses on physical world intelligence. However, it should be noted that this comparison may be based on different evaluation criteria.
V-JEPA 2 represents the next significant step in AI’s ability to understand the world around it. This technology could pave the way for robots to become more integrated into our daily lives and make natural, context-aware decisions.