Microsoft DeepSeek modelini bulud xidmətlərinə inteqrasiya edir
Microsoft-un yaxın tərəfdaşı olan OpenAI DeepSeek-in öz intellektual mülkiyyətini oğurladığını və xidmət şərtlərini pozduğunu iddia edir. Bununla belə, Microsoft hələ də DeepSeek-in yeni modellərini öz bulud platformasında istifadə etmək istəyir.
Bu gün Microsoft DeepSeek-in "reasoning model" olaraq adlandırdığı R1 modelinin Azure AI Foundry xidmətində təqdim edildiyini bildirib. Azure AI Foundry Microsoft-un bizneslər üçün təklif etdiyi müxtəlif süni intellekt xidmətlərini birləşdirən bir platformadır. Microsoft-un bloq yazısında qeyd edilir ki, bu model təhlükəsizlik yoxlamalarından və avtomatik qiymətləndirmələrdən keçib və hər hansı bir riskin qarşısı alınması üçün təchiz edilib.
Microsoft bildirib ki, yaxın vaxtlarda müştərilər müəyyən AI hazırlıq tələblərinə cavab verən Copilot+ adlı Windows cihazlarında R1 modelinin daha sadələşdirilmiş versiyalarını işlədə biləcəklər.Həmçinin, Microsoft Azure AI Foundry xidmətində yeni modellərinin sayını artırmağa davam edəcək və inkişafçılarla bizneslər R1 modelindən real problemləri həll etmək üçün istifadə edəcəklər. 2024-cü ilin payızında Microsoft-un təhlükəsizlik araşdırmaçıları, DeepSeek-in OpenAI API-dən istifadə edərək çoxlu məlumat çıxardığını tapıblar. Microsoft da OpenAI-nin ən böyük səhmdarı olduğu üçün bu barədə OpenAI-yə xəbər verib. Ancaq R1 modeli hələ də diqqət mərkəzindədir və Microsoft onu öz bulud xidmətlərinə daxil etməyə qərar verə bilər, çünki model hələ də maraq doğurur. Halbuki, R1 modelinin doğru cavablar verib-vermədiyi hələ aydın deyil.
NewsGuard adlı məlumat etibarlılığı təşkilatının apardığı testlərə görə, R1 modelinin xəbərlərlə bağlı suallara cavab verməməsi və ya yanlış cavab verməsi 83% olub. Başqa bir testdə isə, R1 modeli Çinə dair 85% sorğulara cavab verməyib, bu da Çindəki senzura səbəbi ilə ola bilər.

30 January 2025 18:07
Microsoft's close partner OpenAI has accused DeepSeek of stealing its intellectual property and violating service terms. Nevertheless, Microsoft still intends to use DeepSeek's new models on its cloud platform.
Today, Microsoft announced that DeepSeek's R1 model, referred to as a "reasoning model," has been introduced as part of the Azure AI Foundry service. Azure AI Foundry is a platform that combines various artificial intelligence services offered by Microsoft for businesses. According to Microsoft's blog post, the model has undergone security checks and automatic assessments to mitigate potential risks.
Microsoft stated that customers will soon be able to run simplified versions of the R1 model on Windows devices equipped with Copilot+ that meet certain AI preparation requirements. Additionally, Microsoft plans to continue increasing the number of models available on Azure AI Foundry, allowing developers and businesses to use the R1 model to solve real-world problems.
In the fall of 2024, Microsoft's security researchers discovered that DeepSeek extracted a significant amount of data using the OpenAI API. Given that Microsoft is OpenAI's largest shareholder, the company informed OpenAI about the issue. Despite this, the R1 model remains a focal point, and Microsoft is considering integrating it into its cloud services due to its continued interest. However, the accuracy of the R1 model's responses is still uncertain.
According to tests conducted by NewsGuard, a media reliability organization, the R1 model failed to provide answers or gave incorrect responses to news-related questions 83% of the time. In another test, the R1 model did not respond to 85% of queries related to China, which may be due to censorship in the country.