Microsoft süni intellekt nəhəngi OpenAI-nin idarə heyətindən çıxır
Microsoft Avropa və ABŞ-da generativ süni intellektlə bağlı tənzimləyici yoxlamalar fonunda OpenAI-nin şurasındakı müşahidəçi yerindən imtina etdiyini açıqlayıb. Microsoft-un baş müşavirinin müavini Keyt Dolliver bildirib ki, oturacaq artıq lazım deyil və Microsoft yeni yaradılmış idarə heyətinin əhəmiyyətli irəliləyişinin şahidi olub.
Microsoft, son səkkiz ay ərzində şirkətin idarəçiliyi əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdıqdan sonra buna artıq ehtiyac olmadığını deyərək, OpenAI-də idarə heyətinin müşahidəçi yerini boşaltdı. Digər tərəfdən, OpenAI sözçüsü şirkətin Microsoft və Apple kimi strateji tərəfdaşlar və Thrive Capital və Khosla Ventures kimi investorlarla müntəzəm maraqlı tərəflərin görüşləri keçirərək yeni bir yanaşma yaradacağını söyləyib.
Keçən ilin noyabrında Microsoft OpenAI-nin idarə heyətində səsvermə hüququna malik olmayan “müşahidəçi” yeri tutdu, OpenAI-nin baş direktoru Sam Altmanın işdən çıxarıldığı və sonra tez bir zamanda yenidən işə götürüldüyü qarışıq bir dövrdən sonra. Bu oturacaq sayəsində Microsoft şirkət görüşlərində iştirak edə və məxfi məlumatlara daxil ola bilərdi. Bununla belə, idarəetmə qərarlarında heç bir söz sahibi olmadılar.

Microsoft is stepping down from the board of artificial intelligence giant OpenAI
Microsoft has announced it is stepping down from an observer seat on OpenAI's board amid regulatory scrutiny over generative artificial intelligence in Europe and the US. Keith Dolliver, Microsoft's deputy general counsel, said the seat is no longer needed and Microsoft has seen significant progress with the newly formed board.
Microsoft has vacated the board observer position at OpenAI, saying it was no longer needed after the company's management improved significantly over the past eight months. On the other hand, an OpenAI spokesperson said the company will create a new approach by holding regular stakeholder meetings with strategic partners such as Microsoft and Apple and investors such as Thrive Capital and Khosla Ventures.
Last November, Microsoft took a non-voting "observer" seat on OpenAI's board, following a tumultuous period in which OpenAI CEO Sam Altman was fired and then quickly rehired. Thanks to this seat, Microsoft could participate in company meetings and access confidential information. However, they had no say in management decisions.