INMERGE İnnovasiya Formunda, Azərbaycan İqtisadiyyat Naziri Mikayıl Cabbarov, ölkənin rəqəmsal gələcəyini iki əsas sütun üzərində qurmaq niyyətini açıqlayır: qabaqcıl rəqəmsal infrastruktur və insan kapitalının sürətli inkişafı.
Nazir bildirir ki, yeni 1.2 PFLOPS gücündə superkompüter Azərbaycanın innovasiya ekosisteminin təməli olacaq. Bu böyük hesablama gücü Big Data-nın sürətli emalına və mürəkkəb analizlərin aparılmasına imkan yaradacaq. Bu, iqtisadiyyatın rəqəmsallaşması, avtomatlaşdırma və ağıllı istehsalat sistemləri sahəsində yeni imkanlar açacaq. Ən vacibi isə, bu infrastruktur yalnız dövlət qurumlarına deyil, həm də özəl sektora, akademik çevrələrə və vətəndaş cəmiyyətinə açıq olacaq. Beləliklə, yüksək hesablama gücünə çıxışın demokratikləşdirilməsi bilik mübadiləsini genişləndirəcək, proqnozlaşdırmanı təkmilləşdirəcək və sübuta əsaslanan qərar qəbuletməni gücləndirəcək ki, bu da ölkənin qlobal rəqabət qabiliyyətini yeni səviyyəyə qaldıracaq.
Mikayıl Cabbarov qeyd edir ki, süni intellekt (Sİ) və yeni texnologiyaların sürətli inkişafı ilə sadəcə istifadəçi olmaq kifayət deyil; Azərbaycan yeni kəşflərə və ixtiralara töhfə verərək qlobal trendlərin önündə getməlidir. Buna görə də bilik və bacarıq boşluqlarını aradan qaldırmaq kritik əhəmiyyət daşıyır.
Bu məqsədlə iki əsas təşəbbüs irəli sürülür:
- Coursera ilə Milli Proqram: Ötən il 10,000-dən çox vətəndaş Sİ və data elmləri üzrə kurslara çıxış əldə edib. Bu il hədəf on minlərlə vətəndaşa gələcəyin bacarıqlarını öyrətməkdir. Nazir, təkcə aprelin 1-dən bəri 35,000-dən çox vətəndaşın proqrama yazıldığını və 63,000-dən çox sertifikat qazandığını xüsusi vurğulayır.
- Dünya İqtisadi Forumu ilə Bacarıq Sürətləndirici Təşəbbüsü (Skills Accelerator Initiative): Bu proqramın məqsədi təhsil sistemini biznesin tələbləri və qlobal standartlarla uyğunlaşdırmaqdır. Təşəbbüs hər bir Azərbaycan vətəndaşı üçün bacarıqların inkişafını, işçi qüvvəsinin hazırlanmasını və ömürboyu öyrənməni real imkanlara çevirməyi hədəfləyir.
Bu proqramlar sayəsində Azərbaycanın işçi qüvvəsi yalnız Sənaye 4.0-a hazır olmayacaq, həm də ona liderlik etmək iqtidarında olacaq.

Mikayıl Cabbarov: Azerbaijan’s Digital Future to Be Built on Supercomputing and Human Capital
At the INMERGE Innovation Forum, Azerbaijan’s Minister of Economy, Mikayıl Cabbarov, outlined the country’s intention to base its digital future on two main pillars: advanced digital infrastructure and rapid development of human capital.
The Minister noted that the new 1.2 PFLOPS supercomputer will form the foundation of Azerbaijan’s innovation ecosystem. This immense computing power will enable the rapid processing of Big Data and the execution of complex analyses. It will open new opportunities in digitalization, automation, and smart manufacturing systems. Importantly, this infrastructure will not only serve government institutions but also be accessible to the private sector, academia, and civil society. By democratizing access to high-performance computing, knowledge sharing will expand, forecasting will improve, and evidence-based decision-making will be strengthened, elevating the country’s global competitiveness to a new level.
Cabbarov emphasized that with the rapid development of artificial intelligence (AI) and new technologies, it is no longer sufficient to be just a user; Azerbaijan must contribute to new discoveries and innovations to stay ahead of global trends. Therefore, bridging knowledge and skill gaps is of critical importance.
To achieve this, two main initiatives have been launched:
• National Program with Coursera: Last year, over 10,000 citizens gained access to AI and data science courses. This year, the goal is to teach future skills to tens of thousands more. The Minister highlighted that since April 1 alone, over 35,000 citizens have enrolled in the program, earning more than 63,000 certificates.
• Skills Accelerator Initiative with the World Economic Forum: This program aims to align the education system with the needs of business and global standards. The initiative seeks to turn skill development, workforce preparation, and lifelong learning into tangible opportunities for every Azerbaijani citizen.
Through these programs, Azerbaijan’s workforce will not only be ready for Industry 4.0 but also capable of leading it.