Mıra Murati Sİ Modellərinin İnkişafı Üzrə Layihəyə Başlayıb
Mira Murati-nin rəhbərlik etdiyi Thinking Machines Lab, 2 milyard dollarlıq ilkin maliyyə dəstəyi ilə başladığı layihələrdən birinə ilk dəfə aydınlıq gətirib. Şirkət bloqunda dərc olunan yazıda, süni intellekt modellərinin cavablarının daha tutarlı və təkrarlana bilən olmasını təmin etmək üzərində işlədikləri bildirilir.
Hazırda, ChatGPT kimi Sİ modellərinə eyni sualı bir neçə dəfə verdikdə, fərqli cavablar almaq adi haldır. Bu, Sİ sahəsində bir növ qəbul edilmiş faktdır, çünki modellər "qeyri-deterministik sistemlər" kimi qəbul edilir. Lakin Thinking Machines Lab bu problemi həll oluna bilən bir məsələ kimi görür.
Thinking Machines Lab tədqiqatçısı Horace He-nin qələmə aldığı məqalədə, Sİ modellərindəki bu qeyri-müəyyənliyin əsas səbəbinin GPU (qrafik prosessor) nüvələrinin — yəni, Nvidia çiplərinin daxilində çalışan kiçik proqramların — bir-biri ilə necə əlaqələndirilməsindən qaynaqlandığı irəli sürülür. Horace He-yə görə, bu idarəetmə təbəqəsinə diqqətlə nəzarət etməklə AI modellərini daha tutarlı etmək mümkündür.
Bu isə yalnız müəssisələr və elm adamları üçün daha etibarlı cavablar yaratmaqla yanaşı, həm də gücləndirilmiş öyrənmə (reinforcement learning - RL) prosesini təkmilləşdirməyə kömək edə bilər. RL, Sİ modellərinin düzgün cavablara görə mükafatlandırılması prosesidir, lakin cavablar fərqli olduqda verilənlərin keyfiyyəti aşağı düşür. Daha tutarlı cavablar bu prosesi daha "hamar" edə bilər.
OpenAI-ın keçmiş texniki direktoru olan Mira Murati, Thinking Machines Lab-ın ilk məhsulunun yaxın aylarda təqdim ediləcəyini və bunun "fərdi modellər inkişaf etdirən tədqiqatçılar və startaplar üçün faydalı olacağını" bildirmişdi. Hələ ki, həmin məhsulun nə olacağı, yaxud bu tədqiqatın nəticələrindən istifadə edib-etməyəcəyi dəqiq deyil.
Şirkət həmçinin, öz tədqiqatları haqqında mütəmadi olaraq bloq yazıları, kod və digər məlumatlar yayımlamağı planlaşdırır. Bu, "ictimaiyyətə fayda vermək və öz tədqiqat mədəniyyətlərini inkişaf etdirmək" məqsədi daşıyır. Bu yaxınlarda yayımlanan bloq yazısı da bu strategiyanın bir hissəsi kimi görünür. Vaxtilə OpenAI də oxşar açıq tədqiqat siyasəti yürütsə də, zamanla daha qapalı bir şirkətə çevrilib. Mira Muratinin laboratoriyasının bu vədinə sadiq qalıb-qalmayacağını isə zaman göstərəcək.

11 September 2025 14:09
Thinking Machines Lab, led by Mira Murati, has shed light on one of the projects launched with an initial $2 billion funding. According to a post on the company’s blog, the team is working to make artificial intelligence (AI) models produce more consistent and reproducible responses.
Currently, it is common for AI models like ChatGPT to provide different answers when asked the same question multiple times. This is widely accepted in the AI field because these models are considered "non-deterministic systems." However, Thinking Machines Lab sees this as a problem that can be solved.
In an article by Thinking Machines Lab researcher Horace He, the main cause of this inconsistency is attributed to the way GPU (graphics processor) cores—specifically, the small programs running within Nvidia chips—coordinate with each other. According to He, careful control of this management layer can make AI models more consistent.
This improvement could not only produce more reliable responses for businesses and researchers but also enhance reinforcement learning (RL) processes. RL rewards AI models for correct answers, but inconsistent responses reduce the quality of training data. More consistent outputs could make this process smoother.
Mira Murati, former CTO of OpenAI, noted that the first product from Thinking Machines Lab is expected to launch in the coming months and will be “useful for researchers and startups developing custom models.” It is not yet clear what the product will be or whether it will directly utilize the results of this research.
The company also plans to regularly publish blog posts, code, and other data about its research. This is intended to “benefit the public and foster a culture of open research.” The recently published blog post appears to be part of this strategy. While OpenAI once followed a similar open research policy, it gradually became a more closed company. Whether Mira Murati’s lab will stick to this promise remains to be seen.