Perplexity 200 milyon dollar investisiya əldə edib
Perplexity, “The Information” qəzetinin verdiyi məlumata görə, 20 milyard dollarlıq dəyərlə 200 milyon dollar yeni vəsait əldə edib. Şirkət cəmi iki ay əvvəl, iyul ayında “Bloomberg”in məlumatına görə, 18 milyard dollarlıq dəyərlə 100 milyon dollar vəsait toplamışdı.
Üç il əvvəl qurulan bu sürətlə böyüyən süni intellekt şirkəti, PitchBook-un məlumatlarına görə, indiyə qədər ümumilikdə 1,5 milyard dollar investisiya cəlb edib. Perplexity-nin son maliyyələşməsinə hansı investorun rəhbərlik etdiyi hələlik bəlli deyil. “Bloomberg”in yazdığına görə, iyul ayındakı maliyyələşmə Accel-in rəhbərliyi ilə bu ilin əvvəlində başa çatan və şirkətin dəyərini 14 milyard dollara çatdıran 500 milyon dollarlıq əvvəlki raundun davamı idi.
Şirkətə yaxın bir mənbənin bildirdiyinə görə, Perplexity-nin illik təkrarlanan gəliri (ARR) 200 milyon dollara yaxınlaşır. Keçən ay, şirkətin kommunikasiya rəhbəri “Business Insider”a açıqlamasında, ARR-nin artıq 150 milyon dollardan çox olduğunu bildirmişdi. Perplexity bu məlumatlarla bağlı şərh verməkdən hələlik imtina edib.
Bu yeni investisiya Perplexity-nin özünü Google-un axtarış sahəsindəki dominantlığına qarşı bir rəqib kimi mövqeləndirdiyi bir vaxta təsadüf edir. Avqust ayında Perplexity, Google-un Chrome brauzerini 34,5 milyard dollara almağı təklif etmişdi. Bu təklif, ABŞ Ədliyyə Nazirliyinin Google-u rəqabət əleyhinə hərəkətlərdə ittiham edərək brauzer biznesini satmasını tələb etməsindən sonra gəlmişdi. Lakin, bu ayın əvvəlində federal bir hakim Google-un axtarış biznesini parçalamaq məcburiyyətində qalmayacağına qərar verdi və bununla da şirkətin Chrome-u saxlamağa davam etməsinə imkan yaratdı.

Perplexity has raised $200 million in funding
According to The Information, Perplexity has raised $200 million in new funding, bringing its valuation to $20 billion. Just two months ago, in July, the company had raised $100 million at an $18 billion valuation, according to Bloomberg.
Founded three years ago, this fast-growing AI company has now attracted a total of $1.5 billion in investments, according to PitchBook. The lead investor for Perplexity’s latest funding round has not yet been disclosed. Bloomberg reported that the July funding was a continuation of a $500 million round led by Accel earlier this year, which valued the company at $14 billion.
A source close to the company indicated that Perplexity’s annual recurring revenue (ARR) is approaching $200 million. Last month, the company’s head of communications told Business Insider that ARR had already exceeded $150 million. Perplexity has so far declined to comment on these figures.
This new investment comes at a time when Perplexity is positioning itself as a competitor to Google’s dominance in search. In August, Perplexity reportedly offered $34.5 billion to acquire Google’s Chrome browser. The offer followed the U.S. Department of Justice accusing Google of anti-competitive behavior and demanding the sale of its browser business. However, earlier this month, a federal judge ruled that Google would not be required to break up its search business, allowing the company to retain Chrome.