Rəşad Nəbiyev “Xsolla” Şirkətinin Prezidenti ilə Görüşüb
Azərbaycanın Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev, oyun tərtibatçıları üçün qlobal kommersiya platforması olan Xsolla-nın prezidenti Kris Heviş ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycan və Xsolla arasında gələcək əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Əsas müzakirə mövzularından biri, Xsolla-nın Azərbaycandakı ofisinin regional tədqiqat və inkişaf mərkəzinə çevrilməsi olub. Bu təşəbbüs, Azərbaycanın rəqəmsal infrastrukturunu gücləndirmək və oyun sənayesində innovasiyaları dəstəkləmək məqsədi daşıyır. Regional Ar-Ge mərkəzinin qurulması, yalnız yerli texnologiya ekosistemini deyil, həm də Azərbaycanı qlobal oyun bazarında əsas oyunçulardan birinə çevirə bilər.
Qeyd edək ki, Xsolla artıq bir müddətdir ki, Azərbaycanda fəaliyyət göstərir. Şirkət İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) ilə əməkdaşlıq çərçivəsində yerli oyun studiyaları və gənc tərtibatçılar üçün bir sıra mühüm proqramlar həyata keçirir. Bunlardan ən əsası "Xsolla–IDDA Incubation Program" adlı beynəlxalq inkubasiya proqramıdır. Bu proqram vasitəsilə 10 yerli oyun studiyası beynəlxalq təcrübə və mentor dəstəyi alır. Proqramın sonunda fərqlənən qalib komandalar pul mükafatları ilə təltif olunur.
Bu kimi proqramlar, Azərbaycanda oyun ekosisteminin inkişafına əhəmiyyətli töhfələr verir, yerli istedadların beynəlxalq bazara çıxışına şərait yaradır və ölkəni regional oyun sənayesi mərkəzinə çevirmək hədəfini dəstəkləyir. Gələcək həftələrdə görüşün nəticələri və əməkdaşlığın yeni mərhələləri barədə ətraflı məlumatların açıqlanması gözlənilir.

Azerbaijan’s Minister of Digital Development and Transport, Rashad Nabiyev, met with Chris Hewish, President of Xsolla, a global commercial platform for game developers. The discussion focused on potential future collaboration opportunities between Azerbaijan and Xsolla.
A key topic of the meeting was the possibility of transforming Xsolla’s office in Azerbaijan into a regional research and development hub. This initiative aims to strengthen Azerbaijan’s digital infrastructure and support innovation within the gaming industry. Establishing a regional R&D center could enhance the local technology ecosystem and position Azerbaijan as a significant player in the global gaming market.
It is worth noting that Xsolla has already been active in Azerbaijan for some time. In collaboration with the Innovation and Digital Development Agency (IDDA), the company runs several important programs for local game studios and young developers. The most notable of these is the Xsolla–IDDA Incubation Program, an international incubation initiative. Through this program, 10 local game studios receive international experience and mentorship support, with the top-performing teams awarded cash prizes at the conclusion.
Such programs significantly contribute to the growth of Azerbaijan’s gaming ecosystem, provide local talent with access to international markets, and support the country’s goal of becoming a regional hub for the gaming industry. Further details on the outcomes of the meeting and the next phases of collaboration are expected to be announced in the coming weeks.