MMC-lər startap şəhadətnaməsinə daha çox maraq göstərir
“Startap şəhadətnaməsi” 2021-ci ildən təqdim olunur. Bu müddət ərzində 238 biznes subyekti bu sənədi əldə edib. Məlumata görə, şəhadətnamə alanların 211-i (88,7%) hüquqi şəxslər, 27-si (11,3%) isə fiziki şəxslər – fərdi sahibkarlardır.
Qeyd edək ki, “Startap şəhadətnaməsi” Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən startaplara vergi güzəştlərinin tətbiqi məqsədilə verilir. Şəhadətnaməni alan mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinə əsasən, onu əldə etdikləri tarixdən etibarən innovasiya fəaliyyətindən əldə olunan gəlirlər üzrə 3 il müddətinə mənfəət və gəlir vergisindən azad olunur.
Şəhadətnamə innovativ təşəbbüsə əsaslanan, rəqabətqabiliyyətli və digər startap məhsul və xidmətlərindən fərqlənən həllər üçün nəzərdə tutulur.

LLCs are more interested in startup certification
The “Startup Certificate” has been issued since 2021. During this period, 238 business entities have obtained this document. According to the information, 211 (88.7%) of those who received the certificate are legal entities, and 27 (11.3%) are individuals - individual entrepreneurs.
It should be noted that the “Startup Certificate” is issued by the Small and Medium Business Development Agency (SMEDA) for the purpose of applying tax breaks to startups. Micro and small business entities that receive the certificate are exempt from profit and income tax on income from innovation activities for 3 years from the date of their receipt, in accordance with the Tax Code of the Republic of Azerbaijan.
The certificate is intended for solutions based on an innovative initiative, competitive and different from other startup products and services.