Nazir: “Azərbaycana idxal olunan elektrikli və hibrid avtomobillərin payı 2 dəfə artıb”
Azərbaycana idxal olunan nəqliyyat vasitələri arasında elektrikli və hibrid nəqliyyat vasitələrinin payı təxminən iki dəfə artıb.
Bunu rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev COP29-da keçirilən İqlim və Urbanizasiya üzrə Nazirlər Toplantısı çərçivəsində keçirilən “Yaşıl Şəhər Nəqliyyatı” adlı Yüksək Səviyyəli Dəyirmi Masada deyib.
Onun sözlərinə görə, son bir neçə ildə Azərbaycan hökuməti ekoloji təmiz mühərrikli nəqliyyat vasitələrinin tədarükünü stimullaşdırmaq üçün ƏDV və gömrük rüsumlarından azad olma daxil olmaqla tədbirlər həyata keçirib. “Bu stimullar idxal olunan nəqliyyat vasitələri arasında elektrikli və hibrid nəqliyyat vasitələrinin payının 10,5 %-dən təxminən 20 %-ə qədər, demək olar ki, iki dəfə artmasına səbəb olub", - o vurğulayıb.

Minister: "The share of electric and hybrid cars imported to Azerbaijan has doubled"
This was stated by Rashad Nabiyev, Minister of Digital Development and Transport, at the High-Level Roundtable on “Green Urban Transport” held within the framework of the Ministerial Meeting on Climate and Urbanization at COP29.
According to him, over the past few years, the Azerbaijani government has implemented measures, including exemption from VAT and customs duties, to stimulate the supply of vehicles with environmentally friendly engines. “These incentives have led to an almost twofold increase in the share of electric and hybrid vehicles among imported vehicles from 10.5% to about 20%,” he emphasized.