Nepalın yeni baş naziri Dıscord üzərindən keçirilən səsvermə ilə seçildi
Nepalın siyasi tarixində misli görünməmiş bir hadisə baş verib. Ölkənin baş naziri, sosial media platforması olan Discord üzərindən keçirilən səsvermə nəticəsində seçilib. Bu hadisə, xüsusilə gənc nəsil tərəfindən həyata keçirilən genişmiqyaslı etirazlardan sonra baş tutub.
9 sentyabr 2025-ci il: Keçmiş baş nazir Khadga Prasad Şarma Olinin sosial media platformalarını qadağan etməsi ölkə boyu etiraz dalğasına səbəb oldu. Hökumətə qarşı keçirilən nümayişlərdə ən azı 72 nəfər həlak oldu, 2100-dən çox insan isə yaralandı.
12 sentyabr 2025-ci il: Bu gərginlik fonunda keçmiş Ali Məhkəmə sədri Suşila Karki, gənclərin Discord üzərindən keçirdiyi qeyri-rəsmi səsvermə nəticəsində Nepalın ilk qadın baş naziri təyin edildi.
Etirazçılar, “Hami Nepal” vətəndaş cəmiyyəti təşkilatının rəhbəri Sudan Qurung tərəfindən yaradılmış Discord serverində toplaşmışdılar. Serverdə keçirilən səsvermədə ən çox dəstəyi qazanan Sushila Karkinin namizədliyi, prezident və ordu rəhbərliyi tərəfindən qəbul edildikdən sonra onun baş nazir vəzifəsinə təyin edilməsi rəsmiləşdi.
Bu proses, ənənəvi siyasi strukturlardan kənar bir yanaşma idi və gənclərin siyasi proseslərdə aktiv iştirakının gücləndiyini göstərdi.
Suşila Karki 2016-cı ildə Nepalın ilk qadın Ali Məhkəmə sədri olmuşdu və o, korrupsiya ilə mübarizədəki sərt mövqeyi ilə tanınır. Vəzifəyə başladıqdan sonra Karki, etirazlarda həlak olanların ailələrinə 1 milyon rupi (təxminən 11,330 ABŞ dolları) məbləğində maddi yardım təklif etdi və yaralılara pulsuz tibbi xidmət təmin edəcəyini vəd etdi.
Suşila Karki 5 mart 2026-cı ildə keçiriləcək növbəti ümumi seçkilərə qədər müvəqqəti hökumətə rəhbərlik edəcək. Bu müddət ərzində o, yeni nazirlər kabineti təyin edib və ölkənin bərpası üçün təcili tədbirlər görməyi planlaşdırır.

Nepal’s new prime minister was elected through a vote held on Discord
An unprecedented event has taken place in Nepal’s political history: the country’s new prime minister was chosen through a vote held on the social media platform Discord. This decision came in the wake of large-scale protests led primarily by the younger generation.
September 9, 2025: Former Prime Minister Khadga Prasad Sharma Oli’s decision to ban social media platforms sparked nationwide demonstrations. At least 72 people were killed and more than 2,100 injured during the protests.
September 12, 2025: Amid this turmoil, former Chief Justice Sushila Karki was appointed as Nepal’s first female prime minister after securing the most support in an informal vote organized by young activists on Discord.
Protesters had gathered on a Discord server created by Sudan Gurung, head of the civil society organization Hami Nepal. Karki’s candidacy, which received the highest backing in the vote, was later endorsed by the president and military leadership, formalizing her appointment as prime minister.
This process marked a break from traditional political structures and highlighted the growing role of young people in Nepal’s political participation.
Sushila Karki, who became Nepal’s first female Chief Justice in 2016, is widely recognized for her tough stance against corruption. Upon taking office, she pledged to provide financial assistance of 1 million rupees (approximately USD 11,330) to the families of those killed during the protests and promised free medical care for the injured.
Karki will lead a caretaker government until the next general elections scheduled for March 5, 2026. During this period, she plans to appoint a new cabinet and implement urgent measures to restore stability in the country.