Netflix trilyon dollarlıq şirkətə çevrilir
"Netflix"in rəhbərlərindən biri Ted Sarandos, şirkətin məqsədinin gələcəkdə 1 trilyon dollarlıq bazar dəyərinə çatmaq olduğunu bildirir. O, bu barədə 2025-ci il Dünya İqtisadi Sammitində danışıb.
Sarandos bildirib ki, son beş ildə Netflix-in gəlirləri iki dəfə artıb, qazancı isə on qat çoxalıb. Şirkətin ümumi dəyəri – yəni bazardakı qiyməti – isə üç dəfə yüksəlib. Onun sözlərinə görə, əgər bu uğurlar davam etsə, Netflix-in bu böyük məqsədinə çatması mümkündür.
O əlavə edib ki, Netflix bu nəticəyə yalnız öz film və serial yayım platforması ilə də çata bilər. Ancaq şirkət əlavə olaraq başqa sahələrdə də fəaliyyətini genişləndirir. Məsələn, mart ayında məşhur “Stranger Things” serialının teatr versiyası Broadway səhnəsində nümayiş olunub. Bundan başqa, bu il Philadelphia və Dallas şəhərlərində Netflix mağazaları açılacaq.
Bütün bu planlar Netflix-in təkcə onlayn platforma kimi yox, həm də real həyatda fəaliyyət göstərən böyük bir əyləncə şirkətinə çevrilmək istədiyini göstərir.

One of Netflix's executives, Ted Sarandos, has stated that the company's goal is to reach a market value of $1 trillion in the future. He spoke about this at the 2025 World Economy Summit.
Sarandos said that over the past five years, Netflix has doubled its revenue, increased its profits tenfold, and tripled its market capitalization. According to him, if this success continues, it is possible for Netflix to achieve this ambitious goal.
He added that Netflix could reach this milestone solely through its film and series streaming platform. However, the company is also expanding its activities in other areas. For example, in March, the Broadway stage hosted the theater adaptation of the popular series “Stranger Things.” In addition, Netflix stores will open this year in Philadelphia and Dallas.
All these plans show that Netflix aims not only to remain an online platform but also to become a major entertainment company with a presence in the real world.