13 Oktyabr 2025 18:49
2025-ci ilin Nobel İqtisadiyyat Mükafatı innovasiya və texnoloji inkişaf sahəsində araşdırmalara görə üç alimə verilib
Stokholm, İsveç – Coel Mokir, Filipp Aşion və Piter Hovit iqtisadiyyatda innovasiyanın və yeni texnologiyaların iqtisadi artıma təsirini araşdırdıqları üçün 2025-ci ilin Nobel İqtisadiyyat Mükafatına layiq görülüblər. Onların işi iqtisadiyyatda “yaradıcı məhvetmə” adlanan prosesi – yəni yeni texnologiyaların köhnələrini əvəz etməsini – daha dərindən izah edir.
Mokir (79 yaş, ABŞ, Northwestern Universiteti) iqtisadi tarix üzrə tədqiqatlar aparıb və elmi biliklə texnologiyanın qarşılıqlı inkişafının iqtisadi artım üçün vacibliyini göstərib. Filipp Aşion (69 yaş, Collège de France və London İqtisadiyyat Məktəbi) və kanadalı Piter Hovit (79 yaş, Braun Universiteti) isə 1992-ci ildə bu prosesi izah edən riyazi model hazırlayıblar.
Filipp Aşion Fransa Prezidenti Emmanuel Makronun iqtisadi proqramının hazırlanmasında da iştirak edib və 2024-cü ildə süni intellekt üzrə komissiyaya rəhbərlik edib.
Nobel Komitəsi bildirib ki, laureatların işi iqtisadi artımın davamlı olması üçün innovasiyanın əsas mexanizmlərini qorumağın vacibliyini göstərir. 11 milyon İsveç kronu (təxminən 1,2 milyon dollar) dəyərində olan mükafatın yarısı Coel Mokirə, digər yarısı isə Filipp Aşion və Piter Hovit arasında bölüşdürüləcək.
Bu mükafat 1968-ci ildə İsveç Mərkəzi Bankı tərəfindən Alfred Nobelin xatirəsinə təsis edilib və hər il digər Nobel mükafatları ilə birlikdə təqdim olunur.

The Nobel Prize in Economics was awarded for the role of innovation in economic growth.
The 2025 Nobel Prize in Economics has been awarded to three scientists for their research on innovation and technological development
Stockholm, Sweden – Joel Mokir, Philippe Ashion and Peter Howitt have been awarded the 2025 Nobel Prize in Economics for their research on the impact of innovation and new technologies on economic growth. Their work provides a deeper understanding of the process known as “creative destruction” in economics – the process by which new technologies replace old ones.
Mokir (79, Northwestern University, USA) has conducted research on economic history and has shown the importance of the mutual development of scientific knowledge and technology for economic growth. Philippe Ashion (69, Collège de France and London School of Economics) and Canadian Peter Howitt (79, Brown University) developed a mathematical model explaining this process in 1992.
Philippe Ashion also participated in the preparation of French President Emmanuel Macron’s economic program and headed the commission on artificial intelligence in 2024.
The Nobel Committee said the laureates' work demonstrates the importance of preserving the fundamental mechanisms of innovation for sustainable economic growth. Half of the prize, worth 11 million Swedish kronor (about $1.2 million), will be shared between Joel Mokir and Philipp Ashion and Peter Howitt.
The prize was established in 1968 by the Central Bank of Sweden in memory of Alfred Nobel and is awarded annually along with the other Nobel prizes.