OpenAI Sİ prosessoru yaratmaq üçün Broadcom ilə əməkdaşlığa başlayıb
OpenAI, getdikcə artan süni intellekt emal gücü tələbatını ödəmək və bu sahədə Nvidia və AMD kimi xarici tədarükçülərdən asılılığını azaltmaq məqsədilə ABŞ çip istehsalçısı Broadcom ilə strateji tərəfdaşlığa girib.
Bu əməkdaşlıq çərçivəsində şirkət ilk özəl süni intellekt prosessorunu hazırlayacaq. OpenAI yeni çiplərin dizaynını öz üzərinə götürəcək, Broadcom isə 2026-cı ilin ikinci yarısından başlayaraq bu prosessorları inkişaf etdirəcək və istifadəyə verəcək. Prosessorların tam şəkildə yayılması 2029-cu ilin sonuna qədər gözlənilir. Üstəlik, bu tərəfdaşlıq təkcə çip istehsalı ilə məhdudlaşmır; Broadcom-un Ethernet və şəbəkə avadanlıqları da daxil olmaqla, daha geniş əhatəli texnoloji əməkdaşlıq qurulur.
Layihədə planlaşdırılan ümumi tutum 10 giqavatt səviyyəsindədir ki, bu da ABŞ-dakı 8 milyondan çox evin enerji istehlakına bərabərdir. Bu xəbərin yayılmasından sonra Broadcom səhmləri həmin ticarət günündə təxminən 7% artım nümayiş etdirib. OpenAI bu təşəbbüsü ilə Google və Amazon kimi öz süni intellekt çiplərini inkişaf etdirən şirkətlər sırasına qoşulur. Şirkət bu yaxınlarda həmçinin AMD ilə 6 GW-lıq tədarük müqaviləsi imzalamış və Nvidia ilə də 100 milyard dollara qədər investisiya danışıqları aparmışdı.
OpenAI-ın Həmtəsisçisi və CEO-su Sam Altman bu tərəfdaşlığı "süni intellektin potensialını açmaq və həm insanlara, həm də müəssisələrə real faydalar təqdim etmək üçün tələb olunan infrastrukturu qurmaqda kritik bir addım" adlandırıb. Broadcom-un Prezidenti və CEO-su Hock Tan isə "süni intellekt axtarışında əhəmiyyətli bir dönüş nöqtəsi" olduğunu qeyd edərək, 10 giqavatt gücündə yeni nəsil sürətləndiriciləri və şəbəkə sistemlərini birlikdə inkişaf etdirməkdən həyəcanlı olduqlarını bildirib. OpenAI-ın Həmtəsisçisi və Prezidenti Greg Brockman isə öz çiplərini inkişaf etdirməklə, "qabaqcıl modellər və məhsullar yaratarkən öyrəndiklərini birbaşa avadanlığa inteqrasiya edə biləcəklərini" və bununla da "yeni qabiliyyət və zəka səviyyələrinin kilidini aça biləcəklərini" əlavə edib.

OpenAI partners with Broadcom to develop AI processor
OpenAI has entered a strategic partnership with U.S. chip manufacturer Broadcom to develop its first proprietary artificial intelligence processor. The move aims to meet the rapidly growing demand for AI computing power and reduce the company’s reliance on external suppliers such as Nvidia and AMD.
Under this collaboration, OpenAI will design the new AI chips, while Broadcom will begin developing and deploying them starting from the second half of 2026. The processors are expected to be fully rolled out by the end of 2029. Moreover, the partnership extends beyond chip manufacturing to include a broader technological collaboration encompassing Broadcom’s Ethernet and networking equipment.
The planned total capacity of the project is estimated at 10 gigawatts — equivalent to the energy consumption of over 8 million U.S. homes. Following the announcement, Broadcom’s shares rose by about 7% during the same trading day. With this initiative, OpenAI joins the ranks of companies like Google and Amazon, which are developing their own AI chips. The company recently signed a 6 GW supply agreement with AMD and has reportedly been in talks with Nvidia for potential investments worth up to $100 billion.
OpenAI co-founder and CEO Sam Altman described the partnership as “a critical step in building the infrastructure required to unlock the potential of artificial intelligence and deliver real benefits to people and businesses.” Broadcom President and CEO Hock Tan called it “a significant turning point in the pursuit of AI,” expressing excitement about jointly developing next-generation accelerators and network systems with 10-gigawatt capacity. OpenAI co-founder and President Greg Brockman added that developing their own chips would allow the company to “integrate what we learn from building advanced models and products directly into the hardware,” unlocking “new levels of capability and intelligence.”