Salesforce, süni intellekt agentləri sahəsindəki rəqabətin qızışdığı bir vaxtda yeni nəsil süni intellekt platforması olan Agentforce 360-ı elan edib. Şirkət bu addımı ilə 14 Oktyabrda başlayacaq Dreamforce konfransı ərəfəsində Google, Microsoft və Anthropic kimi rəqiblərinə güclü mesaj göndərmiş oldu.
Yeni Agentforce 360 platformasının ən diqqətçəkən xüsusiyyətlərindən biri, Agent Script adlı yönləndirmə alətidir. Noyabr ayında beta mərhələsinə keçəcək bu alət, istifadəçilərə Sİ agentlərini “əgər/isə” məntiqinə əsaslanan axınlarla idarə etməyə imkan verəcək ki, bu da agentlərin daha proqnozlaşdırılan və nəzarətli şəkildə fəaliyyət göstərməsini təmin edəcək.
Bundan əlavə, Salesforce Agentforce Builder adlı inkişaf mühitini də təqdim edib. Bu yeni alət Sİ agentlərinin yaradılması, sınaqdan keçirilməsi, öyrədilməsi və tətbiqi proseslərini vahid bir mərkəzdən idarə etməyə şərait yaradır.
Şirkət həmçinin Slack-i yalnız mesajlaşma tətbiqi kimi deyil, Sİ dəstəkli bir iş platforması olaraq yenidən konumlandırır. Yeni Agentforce Sales, IT və HR modulları artıq bu aydan etibarən Slack daxilində istifadəyə veriləcək. 2026-cı ilin əvvəlinə qədər inteqrasiyanın daha da dərinləşdirilməsi planlaşdırılır. Slackbot isə istifadəçi vərdişlərini öyrənən fərdiləşdirilmiş bir Sİ asistana çevriləcək və platforma Gmail, Outlook, Dropbox kimi xidmətlərdən məlumat çəkə bilən bir axtarış və bilik mərkəzinə çevriləcək.
Qeyd edək ki, korporativ Sİ bazarındakı rəqiblərindən Google ötən həftə Gemini Enterprise platformasını elan etmiş və Figma, Klarna kimi şirkətlərlə işə başlamışdı. Digər bir rəqib olan Anthropic isə Claude Enterprise məhsulu ilə Deloitte kimi nəhənglərlə əməkdaşlıq edir. Salesforce, Agentforce-un ilkin versiyası ilə artıq 12.000 korporativ müştəriyə çatdığını açıqlayaraq bazardakı iddiasını ortaya qoyur. Agentforce 360, Salesforce-un Sİ-ni sadəcə bir xüsusiyyət deyil, bütün məhsullarına inteqrasiya edilmiş bir infrastruktur halına gətirmə strategiyasının mühüm tərkib hissəsi kimi qiymətləndirilir.

13 October 2025 20:51
Salesforce has announced its next-generation artificial intelligence platform, Agentforce 360, at a time when competition in the AI agents market is intensifying. With this launch, the company has sent a strong message to rivals such as Google, Microsoft, and Anthropic ahead of its Dreamforce conference, which begins on October 14.
One of the most notable features of the new Agentforce 360 platform is a routing tool called Agent Script. Entering beta in November, this tool will allow users to manage AI agents through “if/then” logic-based flows, ensuring that agents operate in a more predictable and controlled manner.
Additionally, Salesforce introduced Agentforce Builder, a development environment that enables users to create, test, train, and deploy AI agents from a unified platform.
The company is also repositioning Slack not merely as a messaging app but as an AI-powered workplace platform. The new Agentforce modules for Sales, IT, and HR will be available within Slack starting this month, with deeper integration planned by early 2026. Slackbot will evolve into a personalized AI assistant that learns from user behavior and transforms the platform into a search and knowledge hub capable of pulling data from services such as Gmail, Outlook, and Dropbox.
It’s worth noting that in the competitive enterprise AI market, Google recently launched its Gemini Enterprise platform and began collaborating with companies like Figma and Klarna. Meanwhile, Anthropic has partnered with global firms such as Deloitte through its Claude Enterprise product. Salesforce revealed that the initial version of Agentforce has already reached 12,000 corporate customers, underscoring the company’s strong market ambitions.
Agentforce 360 is seen as a key part of Salesforce’s broader strategy to make AI not just a feature but a core infrastructure integrated across all its products.