Nvidia Almaniyada sənaye sahələri üçün ilk süni intellekt bulud platformasını quracaq
Nvidia şirkətinin baş direktoru Censen Huan (Jensen Huang) Parisdə keçirilən VivaTech texnologiya konfransında çıxışı zamanı Almaniyada sənaye tətbiqləri üçün nəzərdə tutulmuş ilk süni intellekt bulud platformasının yaradılacağını elan edib. Bu texnologiya süni intellekt və robot texnologiyalarını birləşdirərək avtomobil istehsalçıları – o cümlədən BMW və Mercedes-Benz kimi brendlərə məhsul dizaynının simulyasiyasından tutmuş, logistika idarəetməsinə qədər bir çox sahədə dəstək verəcək.
Huan çıxışında növbəti iki il ərzində Avropadakı süni intellekt hesablama gücünün 10 dəfə artırılacağını bildirib. Onun sözlərinə görə, “Avropa artıq süni intellekt fabriklərinin və infrastrukturunun əhəmiyyətini dərk etməyə başlayıb”.
Huan həmçinin Avropada bir sıra yenilikləri açıqlayıb:
1. 7 ölkədə texnoloji mərkəzlərin genişləndirilməsi,
2. 20 süni intellekt fabrikinin qurulması,
3. Avropa şirkətləri üçün Nvidia-nın hesablama bazarına çıxış imkanı,
4. Çoxdilli süni intellekt modellərinin inkişaf etdirilməsi,
5. Novo Nordisk kimi şirkətlərlə dərman kəşfi sahəsində əməkdaşlıq.
Nvidia həmçinin Avropanın qabaqcıl süni intellekt startaplarından olan Mistral ilə əməkdaşlığa başlayıb. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində 18,000 ədəd ən yeni Nvidia çipi ilə işləyəcək AI hesablama platforması yaradılacaq.
Huan bildirib:
“Süni intellektdə suverenlik vacibdir — heç bir şirkət, sənaye və ya dövlət öz intellektini xaricə həvalə edə bilməz.”
Almaniyada tikinti planları və siyasi əhəmiyyət
Huanın 13 iyun tarixində Berlində Almaniyanın kansleri Fridrix Mers ilə görüşəcəyi gözlənilir. Hələlik Nvidia zavodun dəqiq yeri, xərcləri və tikintiyə başlanma tarixi ilə bağlı açıqlama verməyib. Lakin layihənin Almaniyada həyata keçirilməsi, Intel və Wolfspeed-in keçən il təxirə saldığı zavod planlarından sonra Mersin hökuməti üçün siyasi baxımdan mühüm uğur ola bilər.
Avropa Komissiyası bu ilin mart ayında AI sahəsinə 20 milyard dollar investisiya edəcəyini və 4 süni intellekt fabriki qurmağı planlaşdırdığını açıqlamışdı. Nvidia-nın təşəbbüsləri bu strategiyaya uyğun olaraq Avropanın AI sahəsində ABŞ və Çin ilə rəqabət apara bilməsi üçün mühüm addım sayılır.
Huan çıxışında kvant hesablama texnologiyasının da kritik dönüş nöqtəsində olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, kvant texnologiyaları yaxın illərdə Nvidia-nın ən güclü süni intellekt sistemlərinin illərlə vaxt aparacağı məsələləri qısa zamanda həll edə biləcək.

Jensen Huang, CEO of Nvidia, announced during his speech at the VivaTech technology conference in Paris that the company will build its first cloud platform for industrial artificial intelligence (AI) applications in Germany. This innovative technology will integrate AI with robotics to support automotive manufacturers — including major brands such as BMW and Mercedes-Benz — in areas ranging from product design simulation to logistics management.
In his presentation, Huang stated that Nvidia plans to increase AI computing power in Europe tenfold over the next two years. According to him, “Europe has now awakened to the importance of AI factories and infrastructure.”
He also outlined several key initiatives across Europe:
1. Expansion of technology centers in seven countries
2. Establishment of 20 AI factories
3. Opening Nvidia’s computing marketplace to European companies
4. Advancement of multilingual AI models
5. Collaboration with companies like Novo Nordisk in the field of drug discovery
Additionally, Nvidia has partnered with leading European AI startup Mistral to develop an AI computing platform powered by 18,000 of Nvidia’s latest chips, tailored for European businesses.
Huang emphasized:
“Sovereign AI is an imperative — no company, industry, or nation can outsource its intelligence.”
Construction in Germany and Political Implications
Huang is expected to visit Berlin on June 13 to meet with German Chancellor Friedrich Merz. While Nvidia has not yet disclosed the plant's exact location, budget, or timeline, the choice of Germany would mark a significant political win for Merz’s new coalition, especially after Intel and Wolfspeed suspended their local factory plans last year.
In March, the European Commission announced a $20 billion investment to build four AI factories. Nvidia’s initiatives align with this strategy, positioning Europe to better compete with the United States and China in the global AI race.
The Rise of Quantum Technology
Huang also stressed the growing importance of quantum computing, describing it as being at a “turning point.” He noted that quantum technologies will soon be able to solve complex problems that would otherwise take Nvidia’s most advanced AI systems years to compute.