Nvidia BƏƏ-də çip ixracına başlayır
ABŞ Ticarət Nazirliyi, Nvidia şirkətinə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə (BƏƏ) qabaqcıl çiplər tədarük etmək üçün ixrac lisenziyaları verib. Bu qərar, Donald Trampın prezidentlik dövründən bəri ilk dəfə olaraq Yaxın Şərqə bu cür texnologiyaların təchizatına icazə verir. Bloomberg-in məlumatına görə, tədarükün ümumi həcmi və müqavilənin dəyəri açıqlanmır.
Bu lisenziyaların verilməsi BƏƏ hökumətinin 2025-ci ilin martında ABŞ iqtisadiyyatına yaxın on il ərzində 1,4 trilyon dollar həcmində investisiya qoymaq vədindən sonra baş tutub. Nəşr qeyd edir ki, BƏƏ hökuməti ABŞ hakimiyyətinə investisiya planları ilə bağlı daha dəqiq məlumatlar təqdim edib. Ölkə, tədarük edilən çiplərin dəyəri ilə müqayisə oluna biləcək məbləğləri ABŞ iqtisadiyyatına yatırmağı öhdəsinə götürmüşdür.
Xatırladaq ki, 2023-cü ildən etibarən ABŞ-dan Körfəz ölkələrinə qabaqcıl çiplərin tədarükünə, bu texnologiyaların Çinə keçməsi ehtimalı səbəbindən məhdudiyyətlər qoyulmuşdu.
Bu hadisədən əvvəl, 2025-ci ilin mayında OpenAI ABŞ hökuməti, Oracle, Nvidia, Cisco, SoftBank və ərəb texnologiya şirkəti G42-nin dəstəyi ilə BƏƏ-də "Stargate" layihəsinin başladığını elan etmişdi. Lakin, yayımlanan ilk ixrac lisenziyaları partiyası, çiplərin birbaşa G42 şirkətinə tədarükünü nəzərdə tutmur.

Nvidia begins chip exports to the UAE
The U.S. Department of Commerce has granted Nvidia export licenses to supply advanced chips to the United Arab Emirates (UAE). This marks the first approval for such technology shipments to the Middle East since the Trump administration. According to Bloomberg, the total volume and value of the deal have not been disclosed.
The licenses were issued following the UAE government’s March 2025 pledge to invest $1.4 trillion in the U.S. economy over the next decade. The report notes that the UAE has provided more detailed information about its investment plans to U.S. authorities and committed to investing amounts comparable to the value of the chips being supplied.
Since 2023, the U.S. has restricted exports of advanced chips to Gulf countries over concerns that the technology could reach China.
Earlier, in May 2025, OpenAI announced the launch of the “Stargate” project in the UAE, supported by the U.S. government, Oracle, Nvidia, Cisco, SoftBank, and Emirati tech firm G42. However, the first batch of export licenses does not include direct deliveries to G42.