Nvidia Çin bazarına H20 süni intellekt çiplərinin satışını bərpa edir
Nvidia açıqlayıb ki, Çinə H20 süni intellekt çiplərinin satışını bərpa etmək üçün ABŞ hökumətinə rəsmi müraciət edib. Şirkət lisenziyaların yaxın günlərdə veriləcəyini və bundan dərhal sonra çatdırılmalara başlanacağını gözləyir.
Eyni zamanda, Nvidia Çin bazarı üçün xüsusi olaraq hazırlanmış yeni bir çip – “RTX Pro”nu təqdim edib. Şirkət bildirir ki, bu çip mövcud ixrac qaydalarına tam uyğundur və ağıllı fabriklər, logistika kimi sahələrdə istifadə üçün nəzərdə tutulub.
H20 çipi Nvidia-nın Çinlə ticarət edə bildiyi ən güclü süni intellekt çipidir. Bu çip yeni süni intellekt modelləri yaratmaq üçün yox, mövcud modelləri gündəlik işlərdə istifadə etmək üçün hazırlanıb. Çip yüksək yaddaş ötürmə sürətinə və Nvidia-nın proqram təminatına uyğunluğu ilə seçilir.
2025-ci ilin əvvəlində Çin şirkətləri – ByteDance, Alibaba və Tencent – bu çipləri böyük miqdarda alaraq gələcək məhdudiyyətlərə hazırlaşırdılar.
Aprel ayında ABŞ hökuməti H20 çipinin satışına məhdudiyyətlər qoydu. Bu qərarın Nvidia üçün 15–16 milyard dollar arası gəlir itkisinə səbəb ola biləcəyi bildirilirdi. Məhdudiyyətlər yüksək performanslı çipləri hədəf almışdı.
Lakin bu məhdudiyyətlər çox çəkmədi. Nvidia-nın rəhbəri Censen Huang keçmiş prezident Donald Trampın Mar-a-Lago iqamətgahında keçirilən yüksək səviyyəli şam yeməyində iştirak etdikdən sonra, ABŞ hökuməti qadağanı dayandırdı. NPR xəbər verir ki, Nvidia ABŞ-də 500 milyard dollar dəyərində süni intellekt serverləri inşa edəcəyinə söz verdikdən sonra qərar dəyişdi. Bu layihə növbəti dörd ildə həyata keçiriləcək və TSMC kimi şirkətlər də bu işə qoşulacaq.
Bu dəyişikliklər bəzi ABŞ siyasətçiləri tərəfindən tənqid olunub. Onlar hesab edirlər ki, bu cür yumşalma Çinin süni intellekt sahəsində inkişafına kömək edir. Məsələn, Çin startapı DeepSeek ilin əvvəlində Nvidia-nın başqa bir güclü çipi olan H800 ilə yüksək keyfiyyətli AI modeli hazırlayıb. Halbuki bu çipin satışına 2023-cü ildə qadağa qoyulmuşdu. Amma Çin şirkətləri bu qadağanı müxtəlif yollarla keçməyi bacarıblar.
Nvidia sözçüsü bildirib ki, Censen Huang bu ay Vaşinqton və Pekində hökumət rəsmiləri ilə görüşərək süni intellektin dünyaya faydaları haqqında danışıb.
Bu hadisə göstərir ki, ABŞ hökuməti həm təhlükəsizlik, həm də iqtisadi maraqlar arasında çətin bir seçim qarşısındadır. Gözlənilir ki, belə qərar dəyişiklikləri gələcəkdə də davam edə bilər.

Nvidia resumes sales of H20 AI chips to the China market
Nvidia has announced that it has officially applied to the U.S. government to resume sales of its H20 artificial intelligence chips to China. The company expects to receive the necessary licenses in the coming days and plans to begin shipments immediately afterward.
At the same time, Nvidia has introduced a new chip designed specifically for the Chinese market — the “RTX Pro.” According to the company, this chip fully complies with current export regulations and is intended for use in areas like smart factories and logistics.
The H20 chip is the most powerful AI chip Nvidia is legally allowed to sell to China. It is designed not for training new AI models, but for running existing ones in everyday tasks. The chip stands out due to its high memory bandwidth and compatibility with Nvidia’s well-established software ecosystem.
In early 2025, major Chinese tech companies — including ByteDance, Alibaba, and Tencent — began stockpiling these chips in anticipation of possible export restrictions.
In April, the U.S. government imposed restrictions on the sale of the H20 chip, which was estimated to potentially cost Nvidia between $15 billion and $16 billion in revenue. The restrictions targeted chips with high performance capabilities, particularly those exceeding specific memory and bandwidth thresholds.
However, the restrictions were short-lived. Shortly after Nvidia CEO Jensen Huang attended a high-profile dinner hosted by former President Donald Trump at Mar-a-Lago, the U.S. government reversed its decision. According to NPR, the reversal came after Nvidia pledged to invest $500 billion in building AI servers in the United States over the next four years — a project that will involve companies like TSMC.
This policy shift has drawn criticism from some U.S. lawmakers. They argue that relaxing the restrictions helps China strengthen its AI capabilities. For example, earlier this year, Chinese startup DeepSeek developed a high-performing AI model using Nvidia’s H800 chips — a slightly more powerful predecessor to the H20 — despite a ban on their sale in October 2023. Chinese companies reportedly found ways to circumvent those restrictions.
A Nvidia spokesperson said that Jensen Huang has been meeting with officials in Washington and Beijing this month, emphasizing the global benefits of artificial intelligence for business and society.
The entire episode highlights the delicate balance the U.S. government is trying to strike between national security concerns and economic interests. Given the events of 2025 so far, more policy reversals of this kind may lie ahead.