Nvidia Çin bazarına uyğunlaşdırılmış süni intellekt çipini təqdim etməyə hazırlanır
Nvidia ABŞ-nin ixrac məhdudiyyətlərinə baxmayaraq, Çində süni intellekt çipləri satmaq üçün yeni yollar axtarır. Şirkət Financial Times-ın məlumatına görə, sentyabr ayında xüsusi olaraq Çin bazarına uyğunlaşdırılmış yeni AI çipini təqdim etməyi planlaşdırır.
Bu çip, Nvidia-nın Blackwell RTX Pro 6000 prosessoruna əsaslanacaq, amma mövcud məhdudiyyətlərə uyğun olaraq yüksək bant genişliyi yaddaşı və NVLink kimi qabaqcıl xüsusiyyətləri əhatə etməyəcək. NVLink şirkətin yüksək sürətli və aşağı gecikməli əlaqə interfeysidir.
Keçən ay Nvidia-nın CEO-su Jensen Huang bildirib ki, şirkət Çin bazarını gəlir və mənfəət proqnozlarından çıxarıb. Lakin bu addım uzunmüddətli olmaya bilər.
Nvidia mövzu ilə bağlı şərh verməyib, lakin şirkət nümayəndəsi bildirib ki, hazırkı ixrac nəzarətləri səbəbindən Nvidia demək olar ki, Çin məlumat mərkəzi bazarından kənarda qalıb və bu bazar daha çox Huawei kimi rəqiblər tərəfindən təmin edilir.
Çin, dünya üzrə ən böyük proqramçı topluluqlarından birinə sahibdir və açıq mənbə əsaslı süni intellekt modelləri ilə qeyri-hərbi tətbiqlər yaradır. Nvidia bildirir ki, təhlükəsizlik önəmlidir, amma bu tətbiqlərin hər biri ABŞ-nin süni intellekt platformasında ən yaxşı şəkildə işləməlidir.

Despite U.S. export restrictions, Nvidia is seeking new ways to sell AI chips in China. According to Financial Times, the company plans to launch a new AI chip tailored specifically for the Chinese market as early as September.
This chip will be based on Nvidia’s Blackwell RTX Pro 6000 processor but will exclude advanced features like high-bandwidth memory and NVLink to comply with current restrictions. NVLink is Nvidia’s high-speed, low-latency communication interface.
Last month, Nvidia CEO Jensen Huang stated that the company has removed the Chinese market from its revenue and profit forecasts. However, this move may not be permanent.
Nvidia has not commented on the matter, but a company spokesperson said that due to current export controls, Nvidia is effectively out of the China data center market, which is now primarily served by competitors such as Huawei.
China has one of the largest developer communities in the world, creating open-source AI models and non-military applications. Nvidia emphasizes that while security is paramount, all of these applications should run best on the U.S. AI platform.