26 Avqust 2025 15:02
“The Information” nəşrinin məlumatına görə, bu qərar Çin hökumətinin xəbərdarlığından sonra verilib. Çin hökuməti yerli şirkətləri Nvidia H20 çiplərindən istifadə etməməyə çağırıb. Çin rəsmiləri əmindir ki, xarici çiplərin istifadəsi ölkənin məlumat təhlükəsizliyinə risk yarada bilər və yerli istehsal olunan məhsulların istifadə olunması daha etibarlıdır.
Bu qərar, Nvidia-ya Çin bazarında yenidən fəaliyyətə başlamaq üçün “yaşıl işıq” yandırıldıqdan cəmi bir ay sonra verilib. Çin rəhbərliyi yerli şirkətləri xarici çiplər əvəzinə öz ölkələrində istehsal olunan məhsullardan istifadə etməyə təşviq edir.
Nvidia-nın sözçüsü verdiyi açıqlamada bu iddiaları rədd edib. O bildirib ki, şirkətin məhsullarında kənardan idarəetməyə imkan verən heç bir gizli mexanizm yoxdur və müştərilər H20 çiplərindən problemsiz istifadə edə bilərlər. Həmçinin istehsalın dayandırılması bazar şərtləri ilə bağlıdır.

26 August 2025 15:02
According to The Information, this decision came after a warning from the Chinese government. China has urged local companies not to use Nvidia’s H20 chips. Chinese officials believe that using foreign chips could pose a risk to the country’s data security, and that using domestically produced products is safer.
This decision comes just one month after Nvidia was given the green light to resume operations in the Chinese market. The Chinese authorities continue to encourage local companies to use domestically made chips instead of foreign ones.
An Nvidia spokesperson denied these claims, stating that there are no hidden mechanisms in the company’s products that would allow remote access or control, and that customers can use the H20 chips without any issues. The spokesperson also noted that the production halt is related to market conditions.