OnlyFans platformasının sahibi olan Fenix International Ltd, şirkətin təxminən 8 milyard dollar dəyərində satışını nəzərdən keçirərək, investor qrupu ilə danışıqlar aparır. Məlumata görə, bu investor qrupuna Los Ancelesdə yerləşən Forest Road Company rəhbərlik edir. Müqavilə ilə bağlı danışıqlar barədə ilk dəfə Reuters məlumat yayıb.
OnlyFans, əsasən pornoqrafik məzmun istehsalçılarının abunəçilər vasitəsilə gəlir əldə etməsinə imkan verən bir platforma kimi tanınır və istifadəçilərin qazancından 20% komissiya tutur. COVID-19 pandemiyası dövründə sürətlə populyarlıq qazanan platforma, 2020-ci ildə 375 milyon dollar gəlir əldə etdiyi halda, 2023-cü ilin noyabrına qədər olan dövrdə bu rəqəm 6.6 milyard dollara yüksəlib. Bu sürətli artım investorların marağını artırıb.
Danışıqlar mart ayından bəri davam edir və razılaşmanın yaxın həftələrdə yekunlaşa biləcəyi qeyd olunur. Eyni zamanda, Fenix International Ltd-nin digər potensial alıcılarla da danışıqlar apardığı bildirilir. Mənbələr həmçinin şirkətin ilkin ictimai təklif (IPO) seçimini də qiymətləndirdiyini qeyd edir. Lakin satışla bağlı yekun qərarın verilib-verilmədiyi hələlik məlum deyil.
Şirkətin yeganə sahibi, ukrayna əsilli amerikalı Leonid Radvinsky-dir. O, OnlyFans-ı 2018-ci ildə satın alıb və son üç ildə ən azı 1 milyard dollar dəyərində dividend əldə edib.
Bununla yanaşı, OnlyFans platforması ilə bağlı bəzi etik və hüquqi narahatlıqlar da mövcuddur. Reuters-in araşdırmalarında qeyd olunub ki, 2019-cu ildən etibarən ABŞ hüquq-mühafizə orqanlarının sənədlərində azyaşlıların istismarı və icazəsiz pornoqrafik materialların yayılması ilə bağlı şikayətlər yer alıb. Həmçinin, bəzi hallarda insan alveri hallarına dair məlumatlara da rast gəlinib. Bu kimi hallar platformanın böyük maliyyə qurumları və investorlar üçün riskli hesab olunmasına səbəb olub.
Forest Road Company, media, bərpa olunan enerji və rəqəmsal aktivlər sahələrində ixtisaslaşmış investisiya firmasıdır. Şirkət 2024-cü ildə ACF Investment Bank-ın əksər payını alaraq maliyyə məsləhətçiliyi sahəsində fəaliyyətini genişləndirib.
OnlyFans-ın gələcək sahibi ilə bağlı qərar şirkətin strategiyası və cəmiyyət qarşısında reputasiyası baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edəcək.

OnlyFans is preparing to sell the company for $8 billion
Fenix International Ltd, the owner of the OnlyFans platform, is in talks to sell the company for approximately $8 billion to an investor group led by Forest Road Company, based in Los Angeles. Reuters was the first to report on these negotiations.
OnlyFans is primarily known as a platform that allows creators of adult content to earn revenue through subscriber payments, taking a 20% commission on their earnings. The platform gained rapid popularity during the COVID-19 pandemic, with revenue growing from $375 million in 2020 to $6.6 billion by November 2023. This rapid growth has attracted significant investor interest.
Negotiations have been ongoing since March, and a deal could be finalized within the next few weeks. Fenix International Ltd is also reportedly in discussions with other potential buyers. Sources indicate that an initial public offering (IPO) is also being considered. However, it remains unclear whether a final decision on the sale has been made.
The company’s sole owner, Ukrainian-American Leonid Radvinsky, acquired OnlyFans in 2018 and has earned at least $1 billion in dividends over the past three years.
At the same time, the platform has faced ethical and legal concerns. Reuters investigations revealed complaints in U.S. law enforcement and court records since 2019 regarding the presence of child sexual abuse material and non-consensual pornography on the site. There have also been reports of cases involving human trafficking. These issues have made OnlyFans a risky investment for many major financial institutions and investors.
Forest Road Company is an investment firm specializing in media, renewable energy, and digital assets. In 2024, it expanded its advisory services by acquiring a majority stake in ACF Investment Bank.
The decision about OnlyFans’ future ownership will be significant for the company’s strategy and its reputation in the public eye.