Anthropic şirkəti yeni Claude 4 süni intellekt modellərini təqdim edib
Texnologiya startapı Anthropic mayın 22-də keçirilən ilk proqramçı konfransında yeni Claude 4 ailəsinin üzvü olan iki süni intellekt modelini Claude Opus 4 və Claude Sonnet 4 təqdim edib. Şirkətin açıqlamasına görə, bu modellər böyük məlumat bazalarını təhlil etmək, uzunmüddətli tapşırıqları icra etmək və mürəkkəb əməliyyatları həyata keçirmək qabiliyyətinə malikdirlər.
Hər iki model proqramlaşdırma tapşırıqlarında yüksək nəticələr göstərmək üçün optimallaşdırılıb və kod yazmaq, redaktə etmək işlərində səmərəliliyi artırır. İstifadəçilərdən ödəniş edənlər Opus 4 və Sonnet 4 modellərinə daxil ola biləcəklər, pulsuz chatbot istifadəçiləri isə yalnız Sonnet 4 modelindən yararlana bilərlər. API vasitəsilə istifadə zamanı isə Opus 4-in qiyməti hər bir milyon token üçün (giriş/çıxış) 15/75 dollar, Sonnet 4-ün qiyməti isə 3/15 dollar təşkil edir.
Tokenlər süni intellekt modellərinin işlədiyi əsas məlumat vahidləridir; bir milyon token təxminən 750,000 sözə bərabərdir ki, bu da məşhur “Savaş və Sülh” romanından 163,000 söz çoxdur.
Anthropic-in yeni Claude 4 modelləri şirkətin gəlirlərini əhəmiyyətli dərəcədə artırmaq planları ilə üst-üstə düşür. 2027-ci ildə 12 milyard dollar gəlir əldə etməyi hədəfləyən startap, cari ilin proqnozlaşdırılan 2.2 milyard dollar gəlirindən əhəmiyyətli artım gözləyir. Şirkət inkişaf üçün lazım olan böyük maliyyə resurslarını təmin etmək məqsədilə Amazon və digər investorlarla əməkdaşlıq edir və 2.5 milyard dollarlıq kredit xətti bağlayıb.
Claude 4 ailəsinin ən güclü modeli sayılan Opus 4, iş prosesində çoxsaylı mərhələlər boyunca “fokuslanmış səy” göstərmə qabiliyyətinə malikdir. Sonnet 4 isə əvvəlki model Sonnet 3.7-in əvəzləyicisi kimi dizayn olunub və proqramlaşdırma və riyaziyyat tapşırıqlarında daha dəqiq və sürətli cavab verir.
Şirkətin məlumatına görə, Claude 4 ailəsi əvvəlki modellərlə müqayisədə “mükafat aldatması” (reward hacking) hallarına daha az yol verir. Bu, modellərin tapşırıqları tam yerinə yetirmək üçün qısa yollar tapıb düzgün olmayan nəticələr çıxarmasına qarşı yönəlmiş bir inkişafdır.
Buna baxmayaraq, Opus 4 bütün qiymətləndirmələrdə dünya lideri deyil. Məsələn, proqramlaşdırma bacarıqlarını ölçən SWE-bench Verified testində Google-ın Gemini 2.5 Pro və OpenAI-nin o3 və GPT-4.1 modellərini geridə qoysa da, multimodal qiymətləndirmə MMMU və PhD səviyyəli elmi suallar toplusu GPQA Diamond testlərində o3 modelinin səviyyəsinə çatmır.
Təhlükəsizlik baxımından Opus 4 modeli daha sərt qoruma tədbirləri ilə buraxılıb. Anthropic-in daxili testlərinə görə, Opus 4 STEM sahəsində olan şəxslərin kimyəvi, bioloji və nüvə silahlarının əldə olunması, hazırlanması və tətbiqi imkanlarını “əhəmiyyətli dərəcədə artırma potensialı”na malikdir və şirkət bunu “ASL-3” təhlükəsizlik səviyyəsi kimi təsnif edir.
Hər iki model – Opus 4 və Sonnet 4 – “hibrid” quruluşa malikdir və istifadəçilərə həm dərhal cavab vermək, həm də daha dərindən düşünərək mürəkkəb məntiqi məsələləri həll etmək imkanı yaradır. Bu rejimdə modellər cavab verməzdən əvvəl mövcud məsələyə fərqli həll variantlarını nəzərdən keçirir və düşüncə proseslərinin “istifadəçi dostu” xülasəsini təqdim edir.
Claude 4 modelləri bir neçə vasitədən paralel şəkildə istifadə edə bilir, məsələn, axtarış motorları və digər alətlər arasında keçid edərək cavabların keyfiyyətini artırır. Modellər həmçinin faktları “yaddaş”da saxlayaraq tapşırıqları daha etibarlı icra edir və zamanla “implisit bilik” formalaşdırır.
Proqramçılar üçün daha rahat istifadə təmin etmək məqsədilə Anthropic Claude Code adlı aləti təkmilləşdirir. Bu alət proqramçıların modellərlə birbaşa terminal üzərindən iş aparmasına imkan verir, IDE-lər və üçüncü tərəf proqramlarla inteqrasiya olunur. Yeni təqdim olunan SDK vasitəsilə isə Claude Code-un digər tətbiqlərə qoşulması mümkündür. Microsoft VS Code, JetBrains və GitHub kimi platformalar üçün xüsusi genişlənmələr də təqdim olunub.
Süni intellekt hələ də yüksək keyfiyyətli proqram təminatı yaratmaqda çətinlik çəkir; kod yaradan AI modelləri təhlükəsizlik zəiflikləri və səhvlər buraxmağa meyillidir. Buna baxmayaraq, onların məhsuldarlığı artırmaq və proqramçıların işini asanlaşdırmaq potensialı şirkətləri və tərtibatçıları bu texnologiyaları sürətlə mənimsəməyə vadar edir.
Anthropic yeni modellərini daha tez-tez yeniləməyi və təkmilləşdirmələri davam etdirməyi planlaşdırır.
“Daimi yeniləmələr sayəsində müştərilərimizə daha sürətli şəkildə inqilabi imkanlar təqdim edirik,” – şirkət öz bloq postunda qeyd edir. “Bu yanaşma sizə kəskin rəqabət şəraitində qabaqcıl mövqedə qalmağa kömək edir.”
Beləliklə, Claude 4 modelləri süni intellekt sahəsində inkişafların növbəti mərhələsini simvolizə edir və Anthropic şirkətinin bu sahədə liderlik uğrunda ciddi mübarizəsini davam etdirdiyini nümayiş etdirir.

Technology startup Anthropic introduced two new AI models Claude Opus 4 and Claude Sonnet 4 at its inaugural developer conference. These models, part of the Claude 4 family, are designed to analyze large datasets, execute long-horizon tasks, and perform complex operations, according to the company.
Both models are optimized for programming tasks, significantly enhancing code writing and editing efficiency. Paying users gain access to both Opus 4 and Sonnet 4, while free chatbot users can only use Sonnet 4. Via API on Amazon’s Bedrock platform and Google’s Vertex AI, Opus 4 is priced at $15/$75 per million tokens (input/output), and Sonnet 4 at $3/$15 per million tokens.
Tokens are the fundamental data units AI models process; one million tokens equate to approximately 750,000 words—about 163,000 words more than Tolstoy’s War and Peace.
Anthropic’s Claude 4 models align with the company’s ambitious revenue growth plans, aiming for $12 billion by 2027, up from a forecasted $2.2 billion this year. The startup has secured a $2.5 billion credit facility and attracted investments from Amazon and others to support the rising costs of frontier AI development.
The flagship Opus 4 model excels at maintaining “focused effort” through multiple workflow steps. Sonnet 4, a direct successor to Sonnet 3.7, offers improved performance in coding and mathematics, providing more accurate and faster responses.
Claude 4 models reduce “reward hacking,” where AI shortcuts task completion at the expense of correctness. However, while Opus 4 outperforms Google’s Gemini 2.5 Pro and OpenAI’s o3 and GPT-4.1 on the SWE-bench Verified coding benchmark, it does not surpass OpenAI’s o3 model on multimodal and advanced scientific question evaluations.
For security, Opus 4 is released with enhanced safeguards. Anthropic’s internal testing indicates the model could significantly increase capabilities for individuals with STEM backgrounds to acquire or develop chemical, biological, or nuclear weapons, categorized as their “ASL-3” security level.
Both models are “hybrid,” capable of near-instant responses and extended reasoning. When reasoning mode is enabled, they evaluate multiple solution paths before answering, presenting users with a concise summary of their thought process, while protecting proprietary competitive advantages.
Claude 4 models utilize multiple tools in parallel—such as search engines—and alternate between reasoning and tool usage to improve answer quality. They also retain facts in memory to increase task reliability and develop implicit knowledge over time.
To better serve programmers, Anthropic is enhancing Claude Code, a tool that integrates directly with developer environments like Microsoft VS Code, JetBrains, and GitHub. The newly introduced SDK allows developers to embed Claude Code into third-party applications, facilitating AI-powered coding assistance and automation.
Despite ongoing challenges—such as AI-generated code vulnerabilities and errors—the productivity gains drive rapid adoption among developers and companies.
Anthropic commits to more frequent model updates, promising faster delivery of breakthrough features. “We are shifting to a cadence of continuous improvements to keep customers at the cutting edge,” the company stated.
With the Claude 4 release, Anthropic continues its robust competition for leadership in the rapidly evolving AI landscape.