OpenAI, 'müzakirə etmə' qabiliyyətinə malik ilk modeli olan o1-i təqdim edir
OpenAI yeni modelini, o1-i təqdim edir. Bu, daha mürəkkəb sualları cavablandırmaq üçün yaradılan və insanlardan daha sürətli işləyən "məntiq" modellər seriyasının ilk modelidir. O1-in daha kiçik və ucuz versiyası olan o1-mini də eyni vaxtda istifadəyə verilir. O1 modeli, əvvəlki modellərlə müqayisədə kod yazmaqda və mürəkkəb problemləri həll etməkdə daha effektivdir, lakin daha bahalı və daha yavaşdır.
O1 hal-hazırda ChatGPT Plus və Team istifadəçiləri üçün əlçatandır, Enterprise və Edu istifadəçiləri isə gələn həftədən etibarən bu imkana sahib olacaqlar. O1 API vasitəsilə istifadəyə verilir və qiyməti milyon giriş tokeni üçün 15 dollar, çıxış tokeni üçün isə 60 dollardır. Müqayisə üçün, GPT-4o milyon giriş tokeni üçün 5 dollar, çıxış tokeni üçün isə 15 dollar dəyərindədir.
OpenAI-in araşdırma rəhbəri Cerri Tvorek bildirib ki, o1 tamamilə yeni optimallaşdırma alqoritmi və xüsusi təlim məlumatları ilə hazırlanıb. Bu modelin əvvəlki modellərdən fərqli olaraq problemləri öz başına həll etməyi öyrəndiyi qeyd edilir. Bu yeni təlim metodikası sayəsində OpenAI modelin daha dəqiq olduğunu iddia edir, lakin "hallüsinasiya" probleminin tam həll edilmədiyini vurğulayıb.
O1 modeli kompleks məsələləri, xüsusilə kodlaşdırma və riyaziyyat sahəsində daha yaxşı həll edir və izah edə bilir. Məsələn, O1 Beynəlxalq Riyaziyyat Olimpiadası üçün uyğunluq imtahanında 83% nəticə göstərib, halbuki GPT-4o yalnız 13% nəticə əldə edib.
Bununla belə, O1 bəzi sahələrdə GPT-4o qədər güclü deyil. Məlumat bilikləri sahəsində zəif nəticələr göstərir və hələ internetə daxil ola bilmir, fayl və ya şəkilləri emal edə bilmir.

13 September 2024 17:03
OpenAI introduces a new model, o1. It is the first in a series of "logic" models designed to answer more complex questions and work faster than humans. A smaller and cheaper version of the O1, the o1-mini, is also being launched at the same time. The O1 model is more efficient at writing code and solving complex problems than previous models, but it is more expensive and slower.
O1 is currently available to ChatGPT Plus and Team users, while Enterprise and Edu users will have this feature starting next week. O1 is available via API and costs $15 per million input tokens and $60 per exit token. In comparison, GPT-4o costs $5 per million input tokens and $15 per output token.
Jerry Tworek, head of research at OpenAI, said that o1 was developed with a completely new optimization algorithm and special training data. It is noted that this model, unlike previous models, learns to solve problems on its own. Thanks to this new training methodology, OpenAI claims that the model is more accurate, but stressed that the "hallucination" problem is not completely solved.
The O1 model is better able to solve and explain complex problems, especially in coding and mathematics. For example, O1 scored 83% on the qualifying exam for the International Mathematical Olympiad, while GPT-4o scored only 13%.
However, O1 is not as strong as GPT-4 in some areas. Has poor results in information literacy and is still unable to access the Internet or process files or images.