OpenAI ABŞ hökumətindən süni intellekt infrastrukturunun inkişafı üçün kredit zəmanəti istəyib
OpenAI şirkəti ABŞ hökumətinə müraciət edərək süni intellekt (Aİ) infrastrukturu sahəsində planlaşdırılan iri layihələr üçün kredit zəmanəti təqdim edilməsini istəyib. Şirkətin maliyyə direktoru Sara Frayar bu barədə Wall Street Journal konfransında məlumat verib.
Frayarın sözlərinə görə, dövlət dəstəyi OpenAI-yə hesablama gücünün genişləndirilməsi və yeni məlumat mərkəzlərinin tikintisi üçün tələb olunan “nəhəng” investisiyaları cəlb etməyə kömək edərdi. Hökumət zəmanəti şirkətə aşağı faiz dərəcələri ilə daha çox borc götürmək imkanı verə bilər.
Məlumata görə, bu, Silikon vadisindəki texnoloji şirkətlər üçün nadir təşəbbüsdür. Belə zəmanət mexanizmi riskli layihələri maliyyələşdirməkdə tərəddüd edən investorların sayını artırar, çünki defolt halında zərəri dövlət qarşılayar.
OpenAI-nin müraciəti, şirkətin sürətlə artan xərcləri fonunda irəli sürülüb. Təkcə 2025-ci ildə ChatGPT yaradıcısı 1 trilyon dollarlıq infrastruktur sazişləri bağlayıb. Analitiklər isə bu qədər böyük sərmayənin necə geri qazanılacağı ilə bağlı suallar qaldırır.
Hazırda OpenAI-nin illik gəliri təxminən 13 milyard dollar, əməliyyat itkisi isə 8 milyard dollardır. Bununla belə, şirkətin baş direktoru Sem Altman gəlirlərin “daha yüksək” olduğunu və “tənqidçilərin belə OpenAI səhmlərindən imtina etməyəcəyini” bildirib.
2025-ci ilin oktyabrında OpenAI öz strukturunu kommersiya modelinə dəyişərək iki hissəyə bölüb: OpenAI Foundation (qeyri-kommersiya) və OpenAI Group (ictimai faydalı korporasiya). Bundan sonra şirkətin 2027-ci ildə IPO-ya çıxma ehtimalı barədə xəbərlər yayılıb.
Sara Frayar isə bildirib ki, OpenAI yaxın gələcəkdə IPO planlaşdırmır — əsas prioritet şirkətin gəlirliliyi deyil, tədqiqat və texnoloji inkişafdır.

OpenAI has requested a loan guarantee from the US government to develop artificial intelligence infrastructure
06 November 2025 14:36
OpenAI has asked the US government to provide a loan guarantee for its planned large-scale projects in the field of artificial intelligence (AI) infrastructure. The company's CFO Sarah Fryar said this at a conference in the Wall Street Journal.
According to Fryar, government support would help OpenAI attract the "huge" investments required to expand its computing power and build new data centers. The government guarantee could allow the company to borrow more at lower interest rates.
According to the report, this is a rare initiative for technology companies in Silicon Valley. Such a guarantee mechanism would increase the number of investors hesitant to finance risky projects, since in case of default the government would cover the losses.
OpenAI's appeal was made against the background of the rapidly increasing costs of the company. In 2025 alone, the ChatGPT creator signed infrastructure contracts worth $ 1 trillion. Analysts, however, are raising questions about how such a large investment will be repaid.
OpenAI currently has annual revenue of about $13 billion and an operating loss of $8 billion. However, the company's CEO, Sam Altman, has said that revenues are "higher" and that "even critics will not give up OpenAI shares."
In October 2025, OpenAI changed its structure to a commercial model, dividing it into two parts: the OpenAI Foundation (a non-profit) and the OpenAI Group (a public benefit corporation). After that, there were reports that the company might go public in 2027.
Sarah Fryar, however, said that OpenAI does not plan an IPO in the near future - the main priority is research and technological development, not the company's profitability.