OpenAI Asiyada məlumatların saxlanmasını dəstəkləyən yeni proqram tətbiq edib
OpenAI Asiya regionunda yeni məlumatların lokallaşdırılması (data residency) proqramının işə salındığını elan edib. Bu təşəbbüs, şirkətin fevral ayında Avropada təqdim etdiyi analoji proqramın davamı olaraq həyata keçirilir və OpenAI-nin beynəlxalq miqyasda fəaliyyətini genişləndirmək strategiyasının bir hissəsidir.
Yeni proqram ChatGPT Enterprise, ChatGPT Edu və OpenAI API istifadəçiləri üçün nəzərdə tutulub. Məqsəd, Asiyada yerləşən təşkilatların məlumat suverenliyi ilə bağlı yerli hüquqi və etik tələblərə cavab vermələrinə kömək etməkdir. Artıq uyğun API istifadəçiləri və yeni ChatGPT Enterprise və Edu abunəçiləri məlumatlarını Yaponiya, Hindistan, Sinqapur və Cənubi Koreya kimi dəstəklənən ölkələrdə fiziki olaraq saxlatdırmaq seçimini edə biləcəklər.
OpenAI rəsmi bloq yazısında qeyd edir:
“API platforması və ChatGPT biznes məhsulları üçün məlumatlar məxfi, təhlükəsiz və tamamilə sizə məxsus olaraq qalır. Məlumatların lokallaşdırılması təşkilatlar üçün məlumat üzərində nəzarəti daha da artırır.”
Bu təşəbbüs, OpenAI-nin qlobal miqyasda daha güclü infrastruktur qurmaq məqsədilə bu həftə elan etdiyi "OpenAI for Countries" təşəbbüsü ilə paralel həyata keçirilir. Layihə şirkətə xarici istifadəçilərə daha yaxşı xidmət göstərmək üçün texnoloji imkanlarını genişləndirmək imkanı yaradacaq.
Yeni proqram, həm hüquqi uyğunluğu təmin etmək, həm də süni intellekt sahəsində məlumat təhlükəsizliyinə artan tələbləri qarşılamaq üçün mühüm addım hesab olunur.

OpenAI has launched a new program supporting data storage in Asia
OpenAI has announced the launch of a new data residency program in the Asia region. This initiative follows the company’s similar rollout in Europe in February and is part of OpenAI’s broader strategy to expand its international presence.
The new program is designed for users of ChatGPT Enterprise, ChatGPT Edu, and the OpenAI API. Its goal is to support Asia-based organizations in complying with local legal and ethical data sovereignty requirements. Eligible API users and new ChatGPT Enterprise and Edu subscribers can now opt to store their data physically in supported countries, including Japan, India, Singapore, and South Korea.
In its official blog post, OpenAI stated:
“For the API platform and ChatGPT business products, data remains confidential, secure, and entirely owned by you. Data residency further enhances control over data for organizations.”
This initiative is being launched alongside “OpenAI for Countries,” a new effort aimed at building stronger infrastructure to better serve global users. The project will allow the company to expand its technological capabilities in international markets.
The new program is considered a significant step toward ensuring legal compliance and meeting growing demands for data security in the AI sector.