OpenAI BƏƏ-də Monakodan böyük süni intellekt mərkəzi qurur
OpenAI, Bloomberg-in yeni hesabatına əsasən, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin paytaxtı Əbu-Dabidə gücü 5 giqavat olan nəhəng məlumat mərkəzi kompleksinin yaradılmasında əsas tərəfdaşlardan biri olacaq. Layihənin miqyası o qədər böyükdür ki, inşa olunacaq ərazi Monako knyazlığından belə böyük olacaq – təxminən 26 kvadrat kilometr.
Bu infrastruktur layihəsi “Stargate” (Ulduz Qapısı) adlı qlobal təşəbbüsün bir hissəsidir. Layihə çərçivəsində OpenAI, SoftBank və Oracle dünyanın müxtəlif yerlərində süni intellektə dəstək üçün yüksək performanslı çiplərlə təchiz edilmiş iri həcmli məlumat mərkəzləri qurmağı planlaşdırır. Əbu-Dabidəki mərkəz OpenAI-nin Texas ştatının Abilene şəhərində tikilməkdə olan və gücü 1.2 giqavat olan ilk “Stargate” kampusunu da geridə qoyaraq, dörd dəfə daha güclü olacaq.
Layihə G42 adlı Əbu-Dabidə yerləşən texnoloji holdinqlə birgə həyata keçirilir. Bu tərəfdaşlıq 2023-cü ildən başlayaraq OpenAI-nin Yaxın Şərqdə süni intellektin tətbiqini sürətləndirmək məqsədilə G42 ilə qurduğu əlaqələrin davamıdır. Həmin il Əbu-Dabidə keçirilən çıxışında OpenAI-nin baş direktoru Sem Altman BƏƏ-ni “süni intellekt hələ dəbdə deyilsə də, bu sahəyə önəm verən ölkə” kimi tərifləmişdi.
Lakin bu əməkdaşlıq ABŞ rəsmiləri arasında narahatlıq doğurub. Səbəb isə G42 şirkətinin keçmişdə Çinlə əlaqəli olan Huawei və Beijing Genomics Institute kimi qara siyahıya salınmış qurumlarla münasibətləri olub. ABŞ-ın təzyiqlərindən sonra G42-nin rəhbəri 2024-cü ilin əvvəlində Bloomberg-ə açıqlamasında Çinlə bağlı bütün sərmayələrin artıq dayandırıldığını və şirkətin Çində fiziki varlığının olmadığını bildirib.
Buna baxmayaraq, regionda maraqları olan Microsoft 2024-cü ildə G42-yə 1.5 milyard dollarlıq sərmayə yatırdığını və şirkətin idarə heyətinə öz prezidentini daxil etdiyini elan edib.
Əbu-Dabidəki bu nəhəng məlumat mərkəzi süni intellektin inkişafında növbəti mərhələ sayılır və BƏƏ-nin bu sahədə qlobal liderliyə iddialı mövqeyini bir daha göstərir.

OpenAI to build AI supercenter in UAE, larger than Monaco
According to a new Bloomberg report, OpenAI will be a key partner in developing a massive 5-gigawatt data center complex in Abu Dhabi, the capital of the United Arab Emirates. The scale of the project is so vast that the facility will span approximately 26 square kilometers—making it larger than the Principality of Monaco.
This infrastructure project is part of the global “Stargate” initiative, through which OpenAI, SoftBank, and Oracle plan to build large-scale data centers across the world. These centers will be equipped with high-performance chips to support advanced artificial intelligence development. The Abu Dhabi campus will significantly surpass OpenAI’s first Stargate campus under construction in Abilene, Texas, which is expected to reach 1.2 gigawatts in capacity—making the UAE center more than four times as powerful.
The project is being developed in collaboration with G42, a tech conglomerate based in Abu Dhabi. This partnership continues a relationship that began in 2023, when OpenAI and G42 first teamed up to accelerate AI adoption in the Middle East. During a speech in Abu Dhabi that same year, OpenAI CEO Sam Altman praised the UAE as a country that “was talking about AI before it was cool.”
However, the collaboration has raised concerns among U.S. officials. G42 has previously maintained relationships with blacklisted Chinese entities such as Huawei and the Beijing Genomics Institute. Following pressure from U.S. lawmakers, G42’s CEO told Bloomberg in early 2024 that all investments in China had been divested and the company no longer maintains a physical presence in China.
Despite these concerns, Microsoft—which holds significant interests in the region—announced a $1.5 billion investment in G42 in 2024, with company president Brad Smith joining G42’s board of directors.
This ambitious data center project in Abu Dhabi marks a new chapter in the global race for AI infrastructure and further underscores the UAE’s growing aspirations to become a global leader in artificial intelligence.