OpenAI bir neçə modeli birləşdirərək GPT-5-i təqdim etməyə hazırlaşır
OpenAI şirkəti mövcud süni intellekt modellərini birləşdirərək GPT-5 adlı yeni və təkmilləşdirilmiş model təqdim edəcəyini təsdiqləyib.
Hazırda ChatGPT platformasında müxtəlif funksiyalara uyğunlaşdırılmış çoxlu sayda model mövcuddur. Məsələn, o3 modeli əsasən məntiqi düşünmə qabiliyyətinə malikdir, 4o modeli isə multimodal imkanlara sahibdir. Bu müxtəliflik istifadəçilər arasında çaşqınlıq yaradırdı.
OpenAI nümayəndəsi Romen Yue "Building the Future with OpenAI Agents" konfransında bildirib:
“Biz təkcə yeni bir qabaqcıl model yaratmaqdan deyil, həm də iki əsas model seriyamızı birləşdirməkdən məmnunuq.”
Yeni GPT-5 modeli həm məntiqi düşünmə bacarıqlarını, həm də multimodal funksiyaları özündə birləşdirəcək. Yəni, bu model həm mətn, şəkil, sənəd kimi müxtəlif giriş məlumatlarını qəbul edə biləcək, həm də cavablarında düşünülmüş və əsaslandırılmış nəticələr təqdim edəcək. Beləliklə, istifadəçilərin müxtəlif nəticələr əldə etmək üçün fərqli modellər arasında keçid etməsinə ehtiyac qalmayacaq.
OpenAI-nin baş direktoru Sam Altman isə modelin bu yay ərzində ictimaiyyətə təqdim olunacağını bildirib.

OpenAI has confirmed that it will combine several existing artificial intelligence models into a new and improved model called GPT-5.
Currently, the ChatGPT platform offers a variety of models tailored for different functions. For example, the o3 model primarily supports reasoning capabilities, while the 4o model features multimodal abilities. This diversity has caused some confusion among users.
At the "Building the Future with OpenAI Agents" conference, OpenAI representative Romain Yeo stated,
“We are excited not only to create a completely new state-of-the-art model but also to merge our two main model series.”
The new GPT-5 model will incorporate both reasoning skills and multimodal functions. In other words, this model will be able to process different types of input data — such as text, images, and documents — and provide responses with thoughtful and well-reasoned answers. As a result, users will no longer need to switch between different models to achieve optimal results.