OpenAI ChatGPT-də “Öyrənmə Rejimi” funksiyasını istifadəyə verdi
OpenAI ChatGPT-də tələbələrin tənqidi düşünmə bacarıqlarını inkişaf etdirmək üçün “Öyrənmə Rejimi” funksiyasını təqdim edib. Bu rejim aktiv olanda ChatGPT istifadəçilərə mövzunu başa düşüb-düşmədiklərini yoxlamaq üçün suallar verir və bəzən tələbə mövzu ilə maraqlanmasa, birbaşa cavab vermir.
“Öyrənmə Rejimi” artıq ChatGPT-nin Pulsuz, Plus, Pro və Komanda planlarında qeydiyyatdan keçmiş istifadəçilər üçün aktiv edilir. Gələcəkdə isə məktəb administratorlarının bütün şagirdlər üçün aldığı Edu abunəçiləri üçün də istifadəyə veriləcək.
Bu funksiya OpenAI-nin məktəblərdə ChatGPT-dən istifadə edən milyonlarla tələbənin tənqidi düşüncə qabiliyyətlərinin zəifləməsinin qarşısını almaq üçün atdığı addımdır. İyun ayında aparılan tədqiqat göstərib ki, ChatGPT-dən esselər yazmaq üçün istifadə edənlərin beyin fəaliyyəti, Google axtarışı və ya heç bir kömək almayanlarla müqayisədə aşağı olur.
ChatGPT-nin məktəblərdə geniş istifadə olunması müəllimlər arasında narahatlığa səbəb oldu və ABŞ-ın bir çox məktəblərində süni intellekt proqramlarının istifadəsi qadağan edildi. 2023-cü ildə isə bəzi məktəblər bu qadağaları götürdü və müəllimlər ChatGPT-nin gənclərin həyatında davamlı yer tutacağını qəbul etdi.
“Öyrənmə Rejimi” ilə OpenAI ChatGPT-nin sadəcə cavab verən alət deyil, daha faydalı təhsil vasitəsi olmasını istəyir. Bu istiqamətdə, aprel ayında Anthropic şirkəti də süni intellekt chatbotu Claude üçün oxşar funksiya təqdim etmişdi.
Amma “Öyrənmə Rejimi”nin tam effektiv olması üçün tələbələrin özü bu rejimi seçməsi vacibdir. İstifadəçilər istəsələr, istənilən vaxt adi ChatGPT rejiminə qayıda bilər. OpenAI-nin Təhsil üzrə vitse-prezidenti Leah Belsky bildirib ki, hazırda valideynlər və məktəb rəhbərləri uşaqları bu rejimdə məcburi saxlamaq üçün alətlərə malik deyil, amma gələcəkdə belə idarəetmə variantları ola bilər.
Yəni, bu rejimdən faydalı istifadə etmək üçün tələbənin öyrənməyə həqiqətən marağı olmalıdır, sadəcə tapşırığı tez bitirmək üçün deyil.
OpenAI “Öyrənmə Rejimi”ni ChatGPT-də təhsilin yaxşılaşdırılması üçün atılmış ilk addım sayır və gələcəkdə tələbələrin süni intellektdən istifadə qaydaları barədə daha çox məlumat paylaşmağı planlaşdırır.

OpenAI launches “Study and Learn” feature in ChatGPT
OpenAI has introduced a new “Study Mode” feature in ChatGPT designed to help students improve their critical thinking skills. When this mode is active, ChatGPT asks users questions to check their understanding and, in some cases, will withhold direct answers if the student isn’t engaging with the material.
“Study Mode” is now being rolled out to users registered on ChatGPT’s Free, Plus, Pro, and Team plans. It will also become available soon for Edu subscribers—students whose schools have purchased access for their entire student body.
This feature is part of OpenAI’s efforts to prevent the decline of critical thinking skills among the millions of students using ChatGPT in schools. A study conducted in June showed that people who use ChatGPT to write essays exhibit lower brain activity compared to those who use Google Search or write without assistance.
The widespread use of ChatGPT in schools initially caused concern among educators, leading many US school districts to ban generative AI tools. By 2023, some of these bans were lifted as teachers accepted that ChatGPT would remain a part of students’ lives.
With “Study Mode,” OpenAI aims to make ChatGPT not just an answer engine but a more effective learning tool. In a similar effort, Anthropic launched a comparable “Learning Mode” for its AI chatbot Claude in April.
However, for “Study Mode” to be truly effective, students must choose to use it themselves. Users can switch back to the regular ChatGPT mode at any time if they prefer straightforward answers. Leah Belsky, OpenAI’s Vice President of Education, told TechCrunch that currently there are no tools for parents or school administrators to lock students into Study Mode, though such controls may be considered in the future.
This means that to benefit from Study Mode, students need to be genuinely interested in learning—not just in finishing assignments quickly.
OpenAI considers “Study Mode” the first step toward improving learning with ChatGPT and plans to share more information in the future about how students use generative AI throughout their education.