OpenAI indiyə qədər yaratdığı ən böyük və ən güclü süni intellekt modeli olan GPT-4.5-i təqdim etdi. Bu yeni model əvvəlki versiyalardan çox daha güclü və məlumat baxımından zəngin şəkildə təlim edilmişdir. GPT-4.5, ilk növbədə ChatGPT Pro istifadəçiləri və OpenAI API xidmətinə abunə olan inkişafçılar üçün mövcuddur. Lakin yaxın zamanda ChatGPT Plus və ChatGPT Team istifadəçiləri də bu yeni modelə daxil ola biləcəklər.
OpenAI GPT-4.5 modelinin təlimində istifadə edilən məlumatın çoxluğunu və təkmilləşdirilmiş strukturlarını qeyd edir. Bu sayədə GPT-4.5, dünya haqqında daha geniş və dərindən anlayışa sahibdir və daha yüksək emosional zəka nümayiş etdirir. İstifadəçilərə daha təbii və səmimi bir dildə cavab verir, həmçinin yazı yazma və dizayn kimi yaradıcı tapşırıqlarda da daha yaxşı performans göstərir. Bu modelin bir başqa üstünlüyü isə insan niyyətini daha yaxşı anlama bacarığıdır ki, bu, onu digər süni intellekt modellərindən fərqləndirir.
Ancaq OpenAI bu modelin işlədilməsi üçün yüksək maliyyətlər tələb etdiyini də etiraf edir. Bu səbəbdən, gələcəkdə GPT-4.5-in API üzərindən istifadəyə təqdim edilməsinin davam etdirilib-etdirilməyəcəyini qiymətləndirirlər. GPT-4.5 hazırda şəkil və fayl yükləmək kimi bəzi əlavə xüsusiyyətlərə dəstək verir, lakin hələ də iki tərəfli səsli ünsiyyət kimi bəzi xüsusiyyətlərə sahib deyil.
OpenAI-nin CEO-su Sam Altman, GPT-4.5-in çox böyük bir texnoloji yenilik olduğunu, amma eyni zamanda "hələ hiss etmədiyimiz bir sehrə sahib olduğunu" vurğulamışdır. Yeni model, SimpleQA testlərində doğruluq baxımından GPT-4.0 və digər bir çox modeldən daha yaxşı nəticələr göstərmişdir. GPT-4.5, daha az halüsinasiyalarla işləyir, yəni səhv məlumat vermə ehtimalı daha azdır.
OpenAI GPT-4.5-i "araşdırma təsviri" kimi təqdim etdiklərini və modelin güclü və zəif tərəflərini daha yaxşı anlamağa çalışdıqlarını bildirir. Eyni zamanda, bu modelin gələcəkdə necə istifadə ediləcəyini və insanların onu gözlənilməz şəkildə necə tətbiq edəcəyini öyrənməyi hədəfləyirlər. Bu il sonunda GPT-5-in təqdim edilməsi planlaşdırılır və bu, süni intellekt sahəsində daha böyük irəliləyişlərə yol açacaq.