OpenAI ən güclü süni intellekt proqramlaşdırma agenti" Codex" i təqdim edib
OpenAI süni intellekt sahəsində növbəti irəliləyişini ictimaiyyətə açıqladı. Şirkət, ChatGPT platformasında inteqrasiya olunmuş yeni süni intellekt əsaslı proqramlaşdırma agenti – Codexin ilkin tədqiqat versiyasını istifadəyə verib.
Codex, proqram mühəndisliyi tapşırıqları üçün optimallaşdırılmış codex-1 adlı model tərəfindən gücləndirilir. Bu model OpenAI-nin o3 süni intellekt modelinin təkmilləşdirilmiş versiyası olub, daha təhlükəsiz, dəqiq və səliqəli kodlar yaradır, həmçinin kodu sınaqdan keçirərək nəticələri uğurlu olana qədər işləməyi davam etdirir.
Agent bulud əsaslı izolyasiya olunmuş (sandbox) virtual kompüterdə işləyir və GitHub inteqrasiyası sayəsində istifadəçilərin kod anbarlarını əvvəlcədən yükləyə bilir. OpenAI-nin məlumatına görə, Codex kiçik funksiyaların yazılması, səhvlərin düzəldilməsi, kod bazası haqqında sualların cavablandırılması və testlərin icrası kimi tapşırıqları 1-30 dəqiqə ərzində yerinə yetirə bilir.
Codex eyni anda bir neçə proqramlaşdırma tapşırığını idarə edə bilir və istifadəçilər bu zaman öz kompüterlərindən və brauzerlərindən sərbəst istifadə edə bilirlər.
Codex hal-hazırda ChatGPT Pro, Team və Enterprise abunəçiləri üçün əlçatandır. OpenAI bildirir ki, istifadəçilər üçün başlanğıcda "geniş imkanlı" istifadə hüquqları təqdim ediləcək, lakin yaxın həftələrdə məhdudiyyətlər tətbiq olunacaq. Daha çox istifadə etmək istəyənlər isə əlavə kreditlər satın ala biləcəklər. Şirkət yaxın zamanda Codex-in ChatGPT Plus və Edu istifadəçilərinə də təqdim ediləcəyini bildirib.
OpenAI-nin bu addımı, proqramçıların “virtual komanda yoldaşı” kimi istifadə edə biləcəyi süni intellekt alətlərinə artan marağın fonunda atılıb. Şirkətin Tədqiqat üzrə rəhbəri Coş Tobin bildirib ki, Codex gələcəkdə proqramçıların saatlar və ya günlərlə yerinə yetirdiyi tapşırıqları avtomatlaşdıraraq onların yükünü azaltmağı hədəfləyir.
OpenAI Codex-i daxili olaraq artıq istifadə edir – təkrarlanan tapşırıqların avtomatlaşdırılması, yeni xüsusiyyətlərin ilkin layihəsinin hazırlanması və sənədlərin tərtibi məqsədilə.
Bundan əlavə, OpenAI-nin məhsul rəhbəri Aleksandr Embirikos qeyd edir ki, Codex-in təhlükəsizliyi yüksək səviyyədə qorunur – agentin internetə və xarici API-lərə çıxışı yoxdur və zərərli proqramların yaradılmasına dair sorğuları etibarlı şəkildə rədd edir.
Codex-in terminal versiyası olan Codex CLI isə o4-mini modelinə keçib. Bu model artıq OpenAI API-də istifadə üçün təqdim olunub və 1 milyon giriş tokeni üçün 1.50$, 1 milyon çıxış tokeni üçün isə 6$ qiymətindədir.
Codex-in istifadəyə verilməsi OpenAI-nin ChatGPT platformasını təkcə chatbot olaraq deyil, çoxfunksiyalı məhsul ekosisteminə çevirmək strategiyasının bir hissəsidir. Bu strategiyaya, həmçinin Sora (video AI platforması), Deep Research (tədqiqat agenti) və Operator (veb-brauzer agenti) kimi yeni məhsullar da daxildir.
Codex alətinin təqdimatı ilə OpenAI, sürətlə böyüyən AI əsaslı kodlaşdırma bazarında öz mövqeyini gücləndirmək niyyətindədir. Şirkətin 3 milyard dollar dəyərində Windsurf adlı süni intellekt kodlaşdırma platformasını satın aldığı da bildirilir.

OpenAI has announced its next advancement in artificial intelligence. The company has launched a research preview of Codex, a new AI-based programming agent integrated into the ChatGPT platform.
Codex is powered by codex-1, a model optimized for software engineering tasks. This model is an enhanced version of OpenAI’s o3 AI model, producing safer, more precise, and cleaner code, while iteratively testing its code until successful results are achieved.
The agent operates in a cloud-based sandboxed virtual computer and, through GitHub integration, can preload users’ code repositories. According to OpenAI, Codex can perform tasks such as writing small features, fixing bugs, answering questions about the codebase, and running tests within 1 to 30 minutes.
Codex can handle multiple programming tasks simultaneously, and users can freely use their computers and browsers while Codex runs.
Currently, Codex is available to ChatGPT Pro, Team, and Enterprise subscribers. OpenAI states that users will initially receive “generous access,” but usage limits will be introduced in the coming weeks. Users wishing to use Codex beyond those limits will have the option to purchase additional credits. The company also plans to roll out Codex to ChatGPT Plus and Edu users soon.
This move comes amid growing interest in AI tools that programmers can use as “virtual teammates.” Josh Tobin, OpenAI’s Research Lead, said Codex aims to automate tasks that currently take human engineers hours or even days to complete, reducing their workload.
OpenAI is already using Codex internally to automate repetitive tasks, scaffold new features, and draft documentation.
Additionally, OpenAI’s Product Lead Alexander Embiricos emphasizes that Codex maintains a high level of safety — it operates without access to the internet or external APIs and reliably refuses requests to create malicious software.
The terminal version of Codex, called Codex CLI, has transitioned to the o4-mini model. This model is now available through OpenAI’s API at a price of $1.50 per 1 million input tokens and $6 per 1 million output tokens.
The launch of Codex is part of OpenAI’s broader strategy to expand ChatGPT beyond a chatbot into a multifunctional product ecosystem. This includes offerings such as Sora (an AI video platform), Deep Research (a research agent), and Operator (a web browsing agent).
With Codex, OpenAI aims to strengthen its position in the rapidly growing AI-driven coding market. The company has also reportedly acquired Windsurf, a developer of another popular AI coding platform, for $3 billion.