OpenAI ChatGPT platforması üçün yeni süni intellekt modelləri – GPT-4.1 və GPT-4.1 mini-nin istifadəyə verildiyini elan edib. Bu yenilik şirkətin rəsmi "X" (əvvəlki Twitter) hesabında paylaşılan məlumatla ictimaiyyətə çatdırılıb.
OpenAI-nin sözçüsü Şaokyi Amdo-nun verdiyi açıqlamaya görə, GPT-4.1 modeli proqramçılar üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Model, kod yazmaq və səhvləri aradan qaldırmaq baxımından əvvəlki versiyalara nisbətən daha effektiv işləyir. GPT-4.1 həm kodlaşdırma, həm də təlimatları izləmə baxımından GPT-4o modelindən üstün performans göstərir, eyni zamanda sürət baxımından da daha çevikdir.
Modelin çatdırılması və istifadəsi:
GPT-4.1 modeli artıq ChatGPT Plus, Pro və Team abunəçiləri üçün istifadəyə verilib.
GPT-4.1 mini isə həm pulsuz, həm də ödənişli istifadəçilər üçün əlçatandır.
Bununla yanaşı, OpenAI GPT-4.0 mini modelini ChatGPT-dən tamamilə çıxarır.
OpenAI bu iki yeni modeli ilk dəfə aprel ayında yalnız developer API vasitəsilə istifadəyə vermişdi. Həmin vaxt bəzi süni intellekt tədqiqatçıları GPT-4.1 modeli üçün təhlükəsizlik hesabatı təqdim olunmadığına görə şirkəti transparensiya standartlarını aşağı salmaqda ittiham etmişdilər. Lakin OpenAI bu iddialara cavab olaraq bildirmişdi ki, GPT-4.1 modeli "öncül model" (frontier model) hesab olunmur və bu səbəbdən onun üçün xüsusi təhlükəsizlik hesabatı tələb olunmur.
OpenAI-nin Təhlükəsizlik Sistemləri rəhbəri Yohannes Haydeke bu barədə belə deyib:
“GPT-4.1 yeni funksiyalar və ya qarşılıqlı əlaqə imkanları təqdim etmir və zəkası baxımından o3 modelini keçmir. Bu səbəbdən təhlükəsizlik məsələləri fərqli çərçivədə qiymətləndirilməlidir.”
Yeni Təhlükəsizlik Qiymətləndirmə Mərkəzi istifadəyə verildi
Bu qərarın ardından OpenAI, GPT-4.1 və digər modellərlə bağlı daha ətraflı məlumatları ictimaiyyətlə bölüşəcəyini açıqlayıb. Şirkət daxili təhlükəsizlik testlərinin nəticələrini artıq daha tez-tez və şəffaf şəkildə paylaşacağını bildirib. Bunun üçün xüsusi olaraq yeni Safety Evaluations Hub (Təhlükəsizlik Qiymətləndirmələri Mərkəzi) yaradılıb.
Bu yenilik süni intellekt sahəsində artan maraq fonunda baş verir. Qeyd edək ki, OpenAI yaxın günlərdə süni intellekt üzrə kodlaşdırma aləti olan Windsurf şirkətini 3 milyard dollara almağa hazırlaşır. Paralel olaraq, Google da Gemini chatbot-una GitHub layihələrinə inteqrasiya funksiyası əlavə edib.
Yeni modellər süni intellektin məhsuldarlıq və kodlaşdırma sahəsindəki tətbiqini daha da gücləndirərək, inkişaf edən texnologiyanın istifadəçilərə daha çevik və effektiv imkanlar təqdim etməsinə xidmət edir.

OpenAI introduces new AI models – GPT-4.1 and GPT-4.1 Mini – to ChatGPT
OpenAI has announced the integration of its latest AI models — GPT-4.1 and GPT-4.1 mini — into the ChatGPT platform. The news was officially shared through the company's account on X (formerly Twitter).
According to OpenAI spokesperson Shaokyi Amdo, GPT-4.1 is particularly significant for programmers. The model is more effective than previous versions in writing and debugging code. It also outperforms the GPT-4o model in terms of code generation, instruction following, and delivers faster performance overall.
Availability and Access:
GPT-4.1 is now available to ChatGPT Plus, Pro, and Team subscribers.
GPT-4.1 mini is accessible to both free and paid users of ChatGPT.
As part of the update, OpenAI is retiring the GPT-4.0 mini model from the platform entirely.
Initially, these models were released in April exclusively via OpenAI’s developer API. At the time, the release sparked criticism from some AI researchers, who argued that OpenAI failed to provide a safety report, thereby compromising transparency standards. In response, OpenAI clarified that GPT-4.1 is not a frontier model, and therefore does not require the same level of safety reporting.
OpenAI's Head of Safety Systems, Johannes Heidecke, explained:
“GPT-4.1 doesn’t introduce new modalities or interaction capabilities, and it doesn’t surpass o3 in intelligence. This means the safety considerations here are different from those of frontier models.”
Launch of the Safety Evaluations Hub
Following these developments, OpenAI announced it would share more detailed information about GPT-4.1 and its other AI models. The company has committed to publishing the results of internal safety evaluations more frequently and transparently. For this purpose, it launched a new platform — the Safety Evaluations Hub.
This update arrives amid a surge of interest in AI coding tools. Notably, OpenAI is reportedly nearing the acquisition of Windsurf, a popular AI-powered coding tool, in a deal worth $3 billion. Meanwhile, Google has updated its Gemini chatbot to integrate more easily with GitHub projects.
These new models are expected to further enhance productivity and code-related capabilities, offering users faster and more efficient tools as AI technology continues to evolve.