OpenAI GPT-5.6 model ailəsini bütün istifadəçilər üçün istifadəyə verir
OpenAI yeni nəsil GPT-5.6 model ailəsini iyulun 9-dan etibarən bütün istifadəçilər üçün əlçatan edəcəyini açıqlayıb. Şirkət modelləri ilk dəfə 26 iyun 2026-cı ildə təqdim etsə də, ABŞ hakimiyyətinin tələbi ilə başlanğıcda yalnız məhdud sayda tərəfdaşın istifadəsinə verilmişdi.
Məlumata görə, ictimai istifadəyə üç model təqdim olunacaq. Sol şirkətin flaqman modeli olacaq, Terra gündəlik tapşırıqlar üçün optimallaşdırılmış balanslı versiya, Luna isə daha sürətli və əlçatan seçim kimi istifadəçilərə təqdim ediləcək.
Mənbələrin bildirdiyinə görə, model ailəsinin geniş istifadəyə açılması üçün icazə Donald Trump administrasiyası tərəfindən əlavə təhlükəsizlik testləri və dövlət rəsmiləri ilə keçirilən görüşlərdən sonra verilib.
Qeyd edək ki, 2026-cı ilin iyununda Anthropic də ABŞ hakimiyyətinin tələbindən sonra Fable 5 və Mythos 5 modellərinə xarici istifadəçilərin girişini məhdudlaşdırmışdı. Daha sonra giriş bərpa edilsə də, istifadəçilər modellərin əvvəlki performansını itirdiyini iddia ediblər.

OpenAI has announced that it will make its next-generation GPT-5.6 model family available to all users starting July 9. Although the company first introduced the models on June 26, 2026, they were initially made available to a limited number of partners at the request of US authorities.
According to the report, three models will be made available for public use. Sol will be the company's flagship model, Terra will be a balanced version optimized for everyday tasks, and Luna will be offered to users as a faster and more accessible option.
According to sources, permission for the model family to be widely used was granted by the Donald Trump administration after additional security tests and meetings with government officials.
It should be noted that in June 2026, Anthropic also restricted access to Fable 5 and Mythos 5 models to foreign users after the request of US authorities. Although access was later restored, users claimed that the models had lost their previous performance.