OpenAI Hindistan, Səudiyyə Ərəbistanı və BƏƏ-dən investisiya üçün danışıqlar aparır
OpenAI, infrastruktur planlarını və texnoloji inkişafını maliyyələşdirmək məqsədilə 40 milyard dollar vəsait toplamaq üçün Səudiyyə Ərəbistanı, Hindistan və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən olan sərmayədarlarla danışıqlar aparır. Bu barədə The Information məlumat yayıb.
Mənbələr bildirir ki, Səudiyyə Ərəbistanının İctimai İnvestisiya Fondu (PIF), Hindistanın Reliance Industries şirkəti və OpenAI-nin mövcud investorlarından biri olan BƏƏ-yə məxsus MGX şirkəti hər biri bu fonda yüz milyonlarla dollar sərmayə yatırmaq niyyətindədir.
Məlumata görə, bu maliyyələşmə turuna Yaponiyanın texnoloji nəhəngi SoftBank rəhbərlik edir və bu çərçivədə OpenAI öz “Stargate” adlı böyük infrastruktur layihəsini həyata keçirməyə çalışır.
OpenAI-nin baş direktoru Sem Altman bu ilin əvvəlində Hindistanın informasiya texnologiyaları naziri ilə görüşərək ölkədə aşağı xərcli süni intellekt ekosistemi yaratmaq planları müzakirə edib. Daha sonra onun BƏƏ-yə səfər edərək Abu Dabi investisiya qrupu MGX ilə maliyyə dəstəyi barədə danışıqlar aparması nəzərdə tutulub.
Bundan əlavə, Coatue Management və Founders Fund kimi digər böyük sərmayə fondları da OpenAI-yə hər biri ən azı 100 milyon dollar yatırmaq üçün danışıqlar aparır. Şirkət 2027-ci ildə isə əlavə olaraq 17 milyard dollar maliyyə toplamağı planlaşdırır.
OpenAI və adıçəkilən digər tərəflər hələlik bu məlumatlara dair rəsmi şərh verməyib.
Bu addım OpenAI-nin süni intellekt sahəsində qlobal liderlik mövqeyini qoruyub saxlamaq və daha da möhkəmləndirmək üçün atdığı strateji və genişmiqyaslı maliyyə təşəbbüslərindən biridir.

OpenAI is in talks with investors from Saudi Arabia, India, and the United Arab Emirates to raise $40 billion to fund its infrastructure plans and technological development, according to The Information.
Sources say that Saudi Arabia’s Public Investment Fund (PIF), India’s Reliance Industries, and UAE-based MGX, an existing OpenAI investor, each intend to invest hundreds of millions of dollars in the fund.
The financing round is led by Japan’s tech giant SoftBank, and OpenAI aims to use the funds to advance its large-scale infrastructure project called “Stargate.”
Earlier this year, OpenAI CEO Sam Altman met with India’s IT Minister to discuss plans for creating a low-cost AI ecosystem in the country. He is also expected to visit the UAE to negotiate funding with the Abu Dhabi investment group MGX.
Additionally, other major investment funds such as Coatue Management and Founders Fund are in talks to invest at least $100 million each. The company plans to raise an additional $17 billion by 2027.
OpenAI and the mentioned parties have not yet provided official comments on these reports.
This move is part of OpenAI’s strategic, large-scale financial initiatives to maintain and strengthen its global leadership position in the field of artificial intelligence.