“OpenAI”ın dəyəri 300 milyard dolları ötür
OpenAI dəyərini 300 milyard dollar səviyyəsinə yüksəldəcək yeni investisiya raunduna hazırlaşır. Bu raundun həcmi 40 milyard dollara qədər planlaşdırılıb. Bu barədə OpenAI- ya yaxın mənbələr məlumat verib.
SoftBank raundun əsas investorlarından biri olacaq və 15-25 milyard dollar arasında investisiya etməklə bağlı müzakirələr aparılıb. Qalan məbləğ digər investorlardan toplanacaq.
SoftBank və OpenAI əvvəlcə şirkəti 340 milyard dollar dəyərində qiymətləndirməyi planlaşdırıblar. Lakin son danışıqlarda bu rəqəm 300 milyard dollar-a endirilib. SoftBank həmçinin digər investorların cəlb olunmasında fəal iştirak edir. Bununla belə, müzakirələrin hələ də dəyişə biləcəyi və razılaşmanın pozula biləcəyi bildirilib.
Bu investisiya OpenAI-nin indiyədək ən böyük maliyyə raundu olacaq və Silicon Valley tarixində ən iri investisiya raundlarından biri kimi qeydə alınacaq. OpenAI sonuncu dəfə oktyabr ayında 157 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilmişdi və həmin vaxt 6,6 milyard dollar investisiya toplamışdı. Cəmi bir neçə ayda şirkətin dəyərinin ikiqat artması süni intellekt sahəsindəki sürətli inkişafın göstəricisidir.
Yeni investisiya OpenAI-nin “Stargate” adlı layihəsinə ayırdığı 18 milyard dollarlıq maliyyə öhdəliyini yerinə yetirmək üçün istifadə ediləcək. “Stargate” OpenAI-nin ABŞ-da süni intellekt texnologiyasını gücləndirmək üçün yeni məlumat mərkəzlərinin tikintisini maliyyələşdirmək məqsədilə SoftBank və digər tərəfdaşlarla birgə həyata keçirilən layihədir.

The value of "OpenAI" has surpassed $300 billion.
OpenAI is preparing for a new investment round that could increase its valuation to $300 billion. This round is expected to raise up to $40 billion, according to sources close to OpenAI.
SoftBank will be one of the main investors in this round, with discussions underway for an investment of between $15 billion and $25 billion. The remaining funds will come from other investors.
Initially, SoftBank and OpenAI planned to value the company at $340 billion. However, in recent negotiations, this figure has been reduced to $300 billion. SoftBank is also playing an active role in attracting other investors. However, it is noted that the discussions are still subject to change and the deal could fall through.
This investment will be OpenAI's largest funding round to date and will be recorded as one of the largest investment rounds in Silicon Valley history. Last October, OpenAI was valued at $157 billion and raised $6.6 billion. The company’s value has doubled in just a few months, reflecting the rapid advancements in the field of artificial intelligence.
The new investment will be used to fulfill OpenAI's $18 billion financial commitment to its "Stargate" project. "Stargate" is a collaboration between OpenAI, SoftBank, and other partners aimed at financing the construction of new data centers in the U.S. to strengthen artificial intelligence technology.