OpenAI şirkəti, ilkin olaraq kommersiya təşkilatına çevrilmə planlarını dəyişərək, qeyri-kommersiya bölməsinin şirkətin biznes fəaliyyətlərini idarə etməyə davam edəcəyini açıqlayıb. Şirkət, 2019-cu ildən qeyri-kommersiya statusunda fəaliyyət göstərən biznes qolunun, ictimai fayda korporasiyasına (PBC) çevriləcəyini və bu qeyri-kommersiya bölməsinin PBC-nin böyük səhmdarı və nəzarətçisi olacağını bildirib.
OpenAI-nin idarə heyətinin sədri Bret Taylor, şirkətin bloqunda yayımlanan bəyanatında, "OpenAI qeyri-kommersiya kimi qurulub və bu günə qədər həmin qeyri-kommersiya tərəfindən nəzarət olunur. Gələcəkdə də bu qeyri-kommersiya tərəfindən nəzarət edilməyə davam edəcək", - deyə vurğulayıb.
Bu qərarın, OpenAI-nin rəhbərliyinin dövlət rəsmiləri və hüquq mühafizə orqanları ilə aparılan müzakirələrdən sonra verildiyi bildirilib. "Biz həm California, həm də Delaware-nin Baş Prokurorluğuna təşəkkür edirik və OpenAI-nin missiyasını effektiv şəkildə davam etdirə bilməsi üçün vacib müzakirələri davam etdirməkdən məmnun oluruq", - Taylor əlavə edib.
OpenAI, 2015-ci ildə qeyri-kommersiya kimi qurulub, lakin 2019-cu ildə "məhdud mənfəət" modelinə keçərək qeyri-kommersiya bölümünü saxlamış və bu modelin əsas məqsədi şirkətə daha çox kapital əldə etmək və əməliyyatlarını genişləndirmək idi. 2019-cu ildə keçid edildikdən sonra, OpenAI-nin qeyri-kommersiya bölməsi, şirkətin kommersiya hissəsində nəzarətçi səhmdar olmuşdu.
OpenAI, qeyri-kommersiya statusunu qoruyaraq, təhsil, səhiyyə və elm kimi sahələrdə "xeyriyyə təşəbbüsləri" üçün əlavə resurslar əldə edəcəyini açıqlamışdı. Şirkət, qeyri-kommersiya bölməsinin kontrolunda qalan bu dönüşümün nəticəsində milyardlarla dollar mənfəət əldə edəcəyini bildirirdi.
Bununla yanaşı, Elon Musk da daxil olmaqla bir çox şəxslər bu dönüşümə qarşı çıxmışdı. Musk, OpenAI-nin başlanğıc məqsədini tərk etdiyini və süni intellekt tədqiqatlarının bütün bəşəriyyətə fayda təmin etməsi məqsədini qoruyacağını iddia etmişdi. O, OpenAI-nin kommersiyaya keçməsini dayandırmaq üçün məhkəməyə müraciət etmiş, amma məhkəmə bu müraciəti rədd etmişdi. Həmçinin, keçmiş OpenAI əməkdaşları və bir neçə qeyri-kommersiya təşkilatı, OpenAI-nin kommersiyaya keçməsi üçün məhkəmə sənədləri təqdim edərək bu addımın qarşısını almağa çalışmışdılar.
Bu qərarın ardınca, OpenAI-nin baş direktoru Sam Altman, şirkətin məqsədini həyata keçirmək üçün "trilyonlarla dollar" tələb oluna biləcəyini qeyd edib. Altman həmçinin, qeyri-kommersiya bölümünün PBC-də böyük səhmdar olacağını və bütün bu planın müstəqil maliyyə məsləhətçiləri tərəfindən dəstəklənəcəyini açıqlayıb.
OpenAI-nin bu yeniliklərə dair daha çox detalı gələcəkdə açıqlayacağı bildirilib, həmçinin şirkət Microsoft ilə olan tərəfdaşlığına və yeni qeyri-kommersiya komissarları ilə əməkdaşlıqda daha da irəliləməyi planlaşdırır.

OpenAI has reversed its initial plans to transition into a for-profit organization, announcing that its nonprofit division will continue to manage the company’s business operations. The company stated that its business arm, which has operated under nonprofit status since 2019, will now transition into a public benefit corporation (PBC), with the nonprofit division becoming the major shareholder and controller of the PBC.
Bret Taylor, Chairman of OpenAI’s board, emphasized in a statement on the company’s blog, “OpenAI was founded as a nonprofit, and it has been overseen by that nonprofit to this day. Going forward, it will continue to be overseen and controlled by that nonprofit.”
This decision follows discussions between OpenAI’s leadership and government officials, including law enforcement agencies. Taylor added, “We thank the Attorneys General of both California and Delaware, and we look forward to continuing these important conversations to ensure OpenAI can continue its mission effectively.”
Founded as a nonprofit in 2015, OpenAI shifted to a "capped-profit" model in 2019, retaining its nonprofit division to raise capital and expand its operations. After this shift, the nonprofit division became the controlling shareholder of the commercial arm of the company.
OpenAI had stated that maintaining its nonprofit status would help it secure additional resources for charitable initiatives in fields like education, healthcare, and science. The company also indicated that the nonprofit-controlled transition would result in billions of dollars in profit.
However, many, including Elon Musk, opposed this transition. Musk argued that OpenAI had abandoned its original mission to ensure AI research benefits all of humanity. He filed a lawsuit to halt OpenAI’s shift to a for-profit model, but the court denied his request. Former OpenAI employees and several nonprofit organizations also filed legal briefs opposing the conversion.
Following this decision, OpenAI CEO Sam Altman noted that the company may eventually require “trillions of dollars” to achieve its goal. Altman also clarified that the nonprofit division would hold a significant share in the PBC and that this plan would be supported by independent financial advisors.
OpenAI has stated that more details on these changes will be released in the future and that it plans to continue advancing its partnership with Microsoft and working with newly appointed nonprofit commissioners.