Spotify ABŞ-də Apple komissiyası olmadan ödəniş bağlantılarını təqdim edib
Spotify, Apple tərəfindən ABŞ üçün tətbiq etdiyi yeniləməni təsdiqlədiyini açıqladı. Bu yeniləmə, istifadəçilərə qiymət məlumatlarını və xarici ödəmə bağlantılarını əldə etməyə imkan verəcək. Təsdiq, ABŞ məhkəməsinin Apple-a iPhone tətbiqləri vasitəsilə edilən alış-verişlərdən komissiya almamağı əmr etməsindən bir neçə gün sonra verilib.
Spotify-nın sözçüsü Jeanne Moran TechCrunch-a verdiyi açıqlamada belə bildirib: "İstifadəçilər, sənətçilər, yaradıcılar və müəlliflər üçün qələbə olaraq, Apple, Spotify-ın ABŞ tətbiqindəki yeniləməni təsdiqlədi. Təxminən on ildən sonra, biz nəhayət ki, qiymət məlumatlarını aydın şəkildə göstərə və alış-veriş üçün bağlantılar təqdim edə biləcəyik, bu da ABŞ istehlakçıları üçün şəffaflıq və seçim təmin edəcək."
Moran əlavə edib: "İndi istehlakçılara daha aşağı qiymətlər, daha çox nəzarət və daha asan Spotify təcrübəsi təqdim edə bilərik. Hələ görməli olduğumuz işlər var, amma bu gün, daha ədalətli bir mühitdə rəqabət qurmaq istəyən bütün inkişaf etdiricilər və sahibkarlar üçün vacib bir addım idi. Bu, yeni bir dövrün başlanğıcıdır və biz hazırıq."
Yeni tətbiq versiyası 9.0.40 artıq App Store-da yayımlanmağa başlayıb. Spotify, tətbiqinə edilən yeniləməni Apple-a təqdim edərək, müştərilərə iPhone tətbiqində fərqli abunə seçimləri və onların qiymətlərini göstərə biləcəklərini bildirib. İstifadəçilər, həmçinin Spotify abunə planlarını dəyişdirmək və ya satın almaq üçün şirkətin veb saytına keçid edə biləcəklər, burada əməliyyatlar Apple-ın tətbiq içi ödənişlərdən aldığı 30% xidmət haqqından azad olacaq. Spotify, ABŞ müştərilərinə tətbiqdə promosyon təkliflərini də bildirməyi mümkün edəcəyini açıqlayıb.
Apple, çərşənbə günü məhkəmənin qərarına riayət edəcəyini, amma qərarla razı olmadığını və apellyasiya edəcəyini bildirib. ABŞ Bölgə Məhkəməsinin hakimi Yvonne Gonzalez Rogers, çərşənbə günü qərar verərək, Apple-ın inkişaf etdiricilərin müştəriləri öz saytlarına yönləndirərək alış-veriş etmələrinə icazə verən App Store-u islahat etmək barədə verdiyi əmri pozduğunu açıqlayıb. Qərara görə, Apple yalnız əmri pozmayıb, həm də bunu bilərəkdən edib və yeni antikonkret maneələr yaratmaq məqsədini güdmüşdür.

Spotify introduces payment links without Apple commission in the U.S
Spotify announced that Apple has approved its app update for the U.S., allowing users to access pricing information and external payment links. The approval comes just days after a U.S. court ordered Apple to stop charging commissions on purchases made through iPhone apps.
“This is a win for consumers, artists, creators, and authors,” said Spotify spokesperson Jeanne Moran in a statement to TechCrunch. “After nearly a decade, we can finally display clear pricing and offer purchase links, promoting transparency and choice for U.S. consumers.”
She added, “Now, we can provide users with lower prices, more control, and easier access to the Spotify experience. While there’s still work to be done, today marks a significant step forward for developers and entrepreneurs seeking a fairer playing field. This is the beginning of a new era—and we’re ready.”
The updated app, version 9.0.40, is now rolling out on the App Store. Spotify submitted the update to Apple with plans to inform users about subscription options and their costs directly within the iPhone app. Users will also be able to link to Spotify’s website to purchase or modify their subscription plans, avoiding Apple’s 30% in-app purchase commission. Additionally, Spotify will now be able to promote special offers to U.S. customers within the app.
Apple stated on Wednesday that it will comply with the court's order, though it strongly disagrees with the ruling and plans to appeal. U.S. District Judge Yvonne Gonzalez Rogers determined that Apple violated a previous order to reform the App Store by continuing to block developers from directing users to external purchasing options. The judge ruled that Apple acted willfully, aiming to establish new anticompetitive barriers.